Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


 Autor tekstu i zdjęć: Arkadiusz Magda
 Kancelaria Zarządu UMWP

 

W rzeszowskim Parku Jedności Polonii z Macierzą odbyły się obchody 81. rocznicy śmierci gen. broni Władysława Sikorskiego –  podczas II wojny światowej Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych i premiera rządu na uchodźstwie. W uroczystości udział wzięli Poseł na Sejm RP Ewa Leniart, przedstawiciel wojewody  Józef Gdański, wiceprezydent Rzeszowa Marcin Deręgowski, starosta rzeszowski Krzysztof Jarosz oraz wicestarosta rzeszowski Jerzy Bednarz. Obecni byli także przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci oraz mieszkańcy miasta, którzy chcieli oddać hołd tej wielkiej postaci. Samorząd Województwa Podkarpackiego reprezentował Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Karol Ożóg.

 

Obchody rozpoczęły się od złożenia meldunku dowódcy Garnizonu Rzeszów oraz przeglądu pododdziałów i pocztów sztandarowych. Następnie, przy dźwiękach Hymnu Państwowego, na maszt została podniesiona  flaga Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Wicemarszałek Karol Ożóg dziękował podczas uroczystości wszystkim osobom, którzy troszczą się o pamięć o generale Sikorskim.

Jestem pełen uznania i szacunku dla starań, jakie wkładają Państwo, w upamiętnienie i zachowanie dla kolejnych pokoleń pamięci o wybitnym synu podkarpackiej ziemi, który w historii Polski zapisał się jako mąż stanu, świetny dowódca wojskowy, dwukrotny premier Rządu RP, minister spraw wojskowych, a wreszcie Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych. Wspólnie  oddajemy hołd człowiekowi, który zginął 81 lat temu w katastrofie w Gibraltarze, a który swe życie poświęcił służbie Ojczyźnie. Misja ta przypadła na niezwykle trudny czas – wali o niepodległość, budowy od podstaw nowego państwa po 123 latach niewoli, wreszcie – podczas zawieruchy II wojny światowej – czas zabiegania – zarówno w sferze dyplomacji, jak i militarnej o interesy Polski i Polaków w wielu miejscach Europy i świata, czas tworzenia Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz na terenie Związku Sowieckiego, a także pertraktowania ze Związkiem Sowieckim i Ameryką w sprawie przyszłej wizji Polski  – mówił Karol Ożóg.   

 

Oddając cześć naszemu Rodakowi, upamiętniając osobę i dzieło generała Sikorskiego, wybitnego żołnierza i polityka, wypełniamy nasz obowiązek wobec wielu pokoleń Polaków, którzy walczyli i ginęli w służbie Ojczyzny. Nasza pamięć jest największym hołdem, jaki możemy oddać bohaterowi, który swymi czynami zasłużył sobie na stałe miejsce w podręcznikach historii oraz pamięci potomnych – podkreślił wicemarszałek.

 

Uroczystości w Rzeszowie zakończył Apel Pamięci, salwa honorowa oraz złożenie pod pomnikiem generała Sikorskiego wieńców i wiązanek kwiatów. Na koniec odegrano melodię „Śpij kolego” oraz Pieśń Reprezentacyją Wojska Polskiego.

 

Galeria zdjęć:

 

Pełna galeria zdjęć: Podkarpackie- serwis samorządu województwa