Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Dwoje ludzi składa kwiaty

 


 Autor tekstu: Natalia Mierzwa-Sowa, Daniel Kozik

Kancelaria Zarządu UMWP

 

W Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji ofiar zbrodni dokonanej na ludności polskiej w Hucie Pieniackiej w 1944 roku. Samorząd Województwa Podkarpackiego reprezentował wicemarszałek Piotr Pilch. Obecna była również wicewojewoda podkarpacka Jolanta Sawicka.

 

Ta krwawiąca rana jest jeszcze niezabliźniona i mamy nadzieję, że przyjdzie taki moment, na który czekają przede wszystkim rodziny ofiar, że ofiary zbrodni dokonanej w Wołyniu, dokonanej w Hucie Pieniackiej zostaną ekshumowane i godnie po chrześcijańsku pochowane – mówił podczas uroczystości szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Huta Pieniacka to tragiczna historia. Naszym zadaniem jest wyciągnąć z niej wnioski, żeby nigdy w przyszłości nie dopuścić, żeby cos takiego się wydarzyło –  dodał wiceprzewodniczący Administracji Wojskowej Obwodu Lwowskiego Andrij Godyk

 

Najważniejsze, by nie nosić w sercu nienawiści nie zapominając oczywiście o prawdzie historycznej i tak budować też relacje polsko-ukraińskie – komentowała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska.

 

Trwająca w Ukrainie wojna uniemożliwiła zorganizowanie obchodów upamiętniających zbrodnie dokonane na Polakach w Hucie Pieniackiej. W związku z tym na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, na Grobie Nieznanego Żołnierza złożono wieńce i oddano cześć poległym w tej okrutnej zbrodni.

 

Galeria zdjęć: