Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa ludzi pozuje do zdjęcia

 


 

Ponad 80 osób wzięło udział w Edukacyjnym Rajdzie Motocyklowym szlakiem 24. Dywizji Piechoty. To już szósta edycja imprezy. Wśród jej uczestników znalazł się marszałek województwa Władysław Ortyl.

 

Trasa rajdu wiodła przez pogranicze Podkarpacia i Lubelszczyzny. Motocykliści odwiedzili m.in. Brzeziny, gdzie ukrywali się partyzanci Armii Krajowej. Złożyli też kwiaty pod pomnikiem ofiar zbrodni sowieckiej w Kuryłówce. W ten symboliczny sposób uczczono 80. rocznicę powstania Armii Krajowej.

 

Edukacyjny Rajd Motocyklowy zgromadził pasjonatów motocykli i historii z całej Polski. Na trasie, która biegła przez tereny województwa podkarpackiego i lubelskiego uczestnicy rajdu odwiedzili sześć miejsc związanych z kampanią wrześniową, w których spotkali się z regionalistami oraz historykami.  


 
Jednym z punktów rajdu była wizyta w Kuryłówce, gdzie złożono kwiaty przy pomniku upamiętniającym ofiary zbrodni sowieckiej i żołnierzy niezłomnych z oddziałów Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. 6 maja 1946 roku pod dowództwem kapitana Franciszka Przysiężniaka niezłomni stoczyli w Kuryłówce zwycięski bój z jednostkami NKWD. To z kolei spotkało się z odwetem sowietów, którzy w ramach akcji pacyfikacyjnej zabili mieszkańców wsi.  


Zawsze powinniśmy pielęgnować historię, wracać do tamtych czasów, ludzi, miejsc i wydarzeń. Ten edukacyjny rajd jest do tego okazją, żeby połączyć dwie pasje – motocyklową i historyczną, a jednocześnie, aby przypomnieć sobie i innym heroiczne historie, których tak wiele wokół nas, a które nie zawsze są pamiętane – mówił w trakcie motocyklowej wyprawy  Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

 

W tym roku rajd jest jednocześnie upamiętnieniem 80. rocznicy powstania Armii Krajowej. By przywołać tamte wydarzenia i oddać hołd ich bohaterom, motocykliści odwiedzili m.in. izbę pamięci “Przystanek Kobos” w Brzezinach na Lubelszczyźnie. To tam podczas II wojny światowej ukrywali się partyzanci Armii Krajowej. AK była największą zbrojną organizacją wojskową w okupowanej Europie. W jej szeregach walczyło prawie 400 tysięcy żołnierzy, w tym ponad 50 tysięcy na terenie dzisiejszego Podkarpacia.

 

Łączenie tego waloru edukacji z chęcią ukazania postaw patriotycznych, odwiedzania miejsc, które są ważne dla naszej historii jest celem tego rajdu – mówiła Małgorzata Waksmundzka-Szarek, organizator rajdu.

 

Współorganizatorem rajdu był rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Galeria zdjęć:

 

Autor tekstu Aleksandra Gorzelak – Nieduży

Biuro prasowe UMWP 

Autor zdjęć Małgorzata Waksmundzka – Szarek

PUW