Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

djęcie pleców strażaków. Noszą czarne kurtki z żółtym paskiem z napisem „straż”. W tle ściana z czerwonym napisem „straż pożarna”.

 


 W porcie lotniczym Rzeszów-Jasionka odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka. Tamtejsi strażacy z Lotniskowej Służby Ratowniczo–Gaśniczej zostali odznaczeni medalami i pamiątkowymi statuetkami.

Obchody rozpoczęły się od złożenia meldunku przez dowódcę uroczystości Stanisława Kuźniara. Meldunek przyjął obecny na uroczystościach Komendant Wojewódzkiej PSP – Andrzej Babiec. Następnie, przy dźwiękach hymnu, na maszt została wciągnięta biało-czerwona flaga.

 

 

Prezes portu lotniczego w Jasionce, Adam Hamryszczak składając strażakom życzenia, mówił o rozwoju lotniska oraz Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, która w ostatnich latach brała udział w wielu działaniach związanych najpierw z pandemią covid-19, a teraz z toczącą się w Ukrainie wojną.

Bardzo ważnym wydarzeniem było włączenie naszej jednostki lotniskowej straży do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego – podkreślał prezes Adam Hamryszczak – Otwiera nam to drzwi do różnego rodzaju działań szkoleniowych, wzmacniających nasze kompetencje, ale jest to też szansa, żeby w przyszłości wzmocnić się jeszcze bardziej pod względem naszego wyposażenia.

Obecny na uroczystości marszałek Władysław Ortyl również gratulował lotniskowej straży wejścia w struktury KSRG.

To bardzo duża zasługa was, strażaków, musieliście się do tego przygotować, ale zasługiwaliście na to od dawna. Dzisiejsza sytuacja portu lotniczego to potwierdza. Jego rola, znaczenie potwierdza, że to była dobra decyzja i dobry moment wejścia  do tego systemu – powiedział marszałek.

Marszałek podkreślił, że dzisiaj lotnisko w Jasionce odgrywa ogromną rolę nie tylko w wymiarze transportu pasażerów:

Znajdujemy się w sytuacji szczególnej, o jakiej nie myśleliśmy jeszcze nie tak dawno, że nasz port lotniczy stanie się takim ważnym hubem z różnych względów. Najpierw była to kwestia pandemii, teraz inwazja putinowskiej Rosji na Ukrainę. To zmieniło jego oblicze, ale postawiło też przed pracownikami, a zwłaszcza przed strażą pożarną, naprawdę bardzo wielkie wyzwania – dodał marszałek Ortyl.

Komendant Wojewódzki PSP, Andrzej Babiec, zabierając głos również podkreślał, jak wielką rolę odegrali strażacy w wydarzeniach wywołanych pandemią i wojną w Ukrainie.

Straż pożarna wykonywała różne zadania nie do końca wpisane w ustawę o straży pożarnej. Pandemia, fala uchodźców, wojna na Ukrainie - od straży pożarnej wymagały działań ponadstandardowych. Myślę, że jako straż pożarna stanęliśmy na wysokości zadania – mówił komendant Andrzej Babiec.

Głównym punktem uroczystości było wręczenie zasłużonym strażakom korporacyjnych medali. Złote medale otrzymali: Paweł Rudnik i Jan Pasierb. Srebrne – Mariusz Szpytma oraz Bogdan Wawrzkowicz a brązowy – Sławomir Kula. Pięciu innych strażaków za dobrą służbę otrzymało pamiątkowe statuetki. Statuetkami zostali także uhonorowani goście uroczystości, a wśród nich marszałek Władysław Ortyl.

Podczas wydarzenia został również odczytany list od Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Galeria zdjęć:

Autor tekstu: Monika Konopka

Autor zdjęć: Anna Magda

Autor wideo: Michał Hubala

Biuro Prasowe UMWP