Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

Tłum księży przy ołtarzu w czasie sprawowania Eucharystii

 


Autor tekstu: Aleksandra Gorzelak – Nieduży

Biuro prasowe UMWP

Autor zdjęć: Bartosz Mleczko

Caritas Archidiecezji Przemyskiej    

 

Modlitwą i refleksją ale także śpiewem i radością – uczczono w Markowej pierwszą rocznicę beatyfikacji Błogosławionej Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z Dziećmi. Uroczystości dziękczynne zorganizowały Archidiecezja Przemyska oraz Caritas Archidiecezji Przemyskiej przy wsparciu Samorządu Województwa Podkarpackiego. Wśród gości wydarzenia znaleźli się wicemarszałek województwa Karol Ożóg oraz członek zarządu województwa Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

 

Dziękczynienie za dar beatyfikacji markowskiej rodziny zostało zorganizowane w tym samym miejscu, gdzie 10 września 2023 roku Wiktoria i Józef Ulmowie wraz z siódemką dzieci zostali ogłoszeni błogosławionymi Kościoła katolickiego. Było to historyczne wydarzenie, ponieważ po raz pierwszy w dziejach Kościoła cała rodzina została wyniesiona do chwały ołtarzy. Od chwili beatyfikacji kult i historia Ulmów niesione są w kolejne zakątki świata, docierając nawet do Korei Południowej, Japonii czy Papui Nowej Gwinei, po kolejnych polskich diecezjach peregrynują relikwie rodziny Ulmów, a do Markowej przyjeżdżają pielgrzymi z Polski i z zagranicy, by modlić się w miejscu, w którym żyli i zginęli członkowie bohaterskiej rodziny. Od roku w Markowej wystawiona jest także specjalna księga, w której można wpisywać łaski otrzymane za pośrednictwem rodziny Ulmów.

 

Dwa dni przed rocznicą beatyfikacji Markowa zgromadziła kilka tysięcy osób, które chciały włączyć się w dziękczynienie za dar beatyfikacji Ulmów. Głównym punktem uroczystości była msza święta dziękczynna, którą odprawił ordynariusz archidiecezji przemyskiej arcybiskup Adam Szal. Jak podkreślał w swych słowach metropolita: „trzeba dziękować za piękno życia, odwagi i wierności Bogu oraz za człowieczeństwo Rodziny Ulmów, a jednocześnie okazywać naszą wdzięczność dobremu Bogu za dar ich beatyfikacji.

 

W czasie uroczystości głos zabrała także członek zarządu województwa Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Poświęcenie Rodziny Ulmów musi pobudzić nasze serca do działania, do czynienia dobra, którym nie trzeba epatować, aby było odczuwalne przez każdego, kto potrzebuje wsparcia. W tragicznym, niezwykle smutnym, acz pięknym świadectwie poświęcenia Rodziny Ulmów, odnajdujemy wzór tego, jak należy postępować, jak pokonywać wątpliwości, walcząc o ludzkie życie. A życie jest wartością nadrzędną, której nigdy nie wolno zdradzić. Sprawiedliwi wśród Narodów Świata z Markowej są ikonami miłości. Rodzina, zwykła, a jednocześnie wyjątkowa, urzeczywistniła wszystkie wartości moralne, które są z nami bez względu na czas, miejsce, czy sytuację. Odczuwam dumę z tego, że oddajemy hołd bohaterom z Podkarpacia. Niech pierwsza rocznica beatyfikacji będzie wezwaniem do refleksji i pamięci o tych, którzy pomagając, dawali świadectwo niezwykłego człowieczeństwa i miłości do bliźniego- mówiła Jarosińska-Jedynak.

 

Na uczestników dziękczynienia czekały aż dwa muzyczne wydarzenia. Pierwszym z nich był koncert Chóru i Orkiestry "Rozpaleni Duchem" z Sanoka, drugim  jubileuszowy koncert z okazji 20-lecia działalności Chóru i Orkiestry Kameralnej NICOLAUS z Kraczkowej. Podczas koncertu „Rozpaleni Duchem” liczący ponad 100 wykonawców chór i orkiestra zaprezentowały kilkanaście klasycznych utworów muzyki religijnej. Pomysłodawcą i twórcą koncertu jest ks. Dominik Długosz, wikariusz z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku a za jego muzyczną stronę odpowiadają dyrygent Paweł Goliński wraz z małżonką Kaliną Golińską która prowadzi chór.

 

Drugim muzycznym wydarzeniem, które uświetniło czas dziękczynienia, był koncert Chóru i Orkiestry Kameralnej NICOLAUS z Kraczkowej, które w tym roku obchodzą 20 lat swej działalności. W niedzielny wieczór na scenie w Markowej artyści zaprezentowali się wraz z solistami: Izabelą Łukasik, Anetą Nurcek, Natalią Darkowską, Anną Ryznar, Martą Stącel, Danutą Magoń-Opalińską, Arturem Nyczem, Dawidem Krzysztoniem i Kacprem Szczepańskim. Artystom towarzyszyło Studio Tańca SENSO.

 

W nawiązaniu do tytułu wydarzenia „Nie ma większej miłości”, Soliści, Chór i Orkiestra NICOLAUS dla gości dziękczynienia przygotowali kompozycje, których wspólnym motywem była miłość.

 

W trakcie uroczystości wolontariusze Caritas zbierali datki na budowę Centrum Dziedzictwa im. Błogosławionej Rodziny Ulmów.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Markowa uczciła pierwszą rocznicę