Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Ludzie stojący przed pomnikiem na ścianie

 


W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej została odsłonięta pamiątkowa tablica poświęcona majorowi Henrykowi Dobrzańskiemu „Hubalowi”, znakomitemu kawalerzyście, sportowcowi, żołnierzowi, bohaterowi konspiracji powrześniowej lat 1939-1940. Tablicę ufundowały: Stowarzyszenie „Hubalowa rodzina” oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

 

Patriotyczne uroczystości odbyły się w niedzielę, 25 września 2022 roku przed budynkiem głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Piotr Pilch.

 

Uroczystość z udziałem kompanii honorowej oraz pocztów sztandarowych, wypełniły tradycyjne elementy, takie jak okolicznościowe wystąpienia, Apel Pamięci i salwa honorowa.

 

Związki majora Dobrzańskiego z Podkarpaciem i Przemyślem są bardzo silne: jego rodzina wywodzi się z Dobrej pod Sanokiem, a on sam urodził się w Jaśle. Po wybuchu I wojny światowej w 1914 r. zgłosił się do Legionów Polskich, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w listopadzie 1918 r. zgłosił się do odrodzonego Wojska Polskiego, do formującego się 2. Pułku Ułanów w Krakowie. Awansował do stopnia plutonowego. Był uczestnikiem walk o Przemyśl 11 listopada 1918 roku. Po oswobodzeniu Przemyśla, pluton Dobrzańskiego został włączony w skład ekspedycji ppłk. Michała Karaszewicza-Tokarzewskiego i brał udział w odsieczy Lwowa.

 

Za służbę frontową w Galicji odznaczony został trzykrotnie Krzyżem Walecznych. Około 1919 r. mianowano go podporucznikiem.  Za udział w walkach o wyzwolenie Przemyśla została mu nadana odznaka Gwiazda Przemyśla, a za obronę Lwowa i Kresów Wschodnich został odznaczony Odznaką  Honorową „Orlęta”. Gwiazda Przemyśla znalazła się na upamiętniającej go tablicy.

 

W czasie drugiej wojny światowej major Dobrzański stanął na czele grupy, która przyjęła nazwę: Oddział Wydzielony Wojska Polskiego, a on sam – pseudonim „Hubal”. Zginął w czasie działań wojennych  w 1940 roku.

 

Odsłonięcia tablicy dokonał wnuk "Hubala", Henryk Sobierajski. W muzeum otwarta została także wystawa "Hubal. Henryk Dobrzański 1897-1940".

 

Galeria zdjęć:

Autor tekstu: Monika Konopka

Biuro Prasowe UMWP