Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

żołnierz

 


 

Autor tekstu i zdjęć: Kamil Dudzik

Kancelaria Zarządu UMWP

 

Te słowa – słowa pieśni podhalańczyków - zabrzmiały dziś z ust żołnierzy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, którzy obchodzili jubileusz 30-lecia istnienia. Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele garnizonowym. Ta uroczysta ceremonia została odprawiona przez bp. Jana Wątrobę, w intencji żołnierzy i pracowników brygady.

 

Po mszy uczestnicy przeszli przed tablicę pamiątkową SBSP, gdzie złożono kwiaty od wojewody i marszałka województwa oraz dowódców. Po salwie honorowej kolumna wojskowa w towarzystwie orkiestry przemaszerowała na al. Łukasza Cieplińskiego, gdzie odbyły się dalsze części uroczystości.

 

Z podziwem i szacunkiem odnoszę się do byłych i obecnych Żołnierzy, którzy przez minione trzy dekady służby w Wojsku Polskim, zawsze byli gotowi do poświęceń i wykonywali swoje zadania z najwyższą starannością oraz profesjonalizmem, uczestnicząc w misjach pokojowych, humanitarnych i stabilizacyjnych. 21 Brygada Strzelców Podhalańskich złożona z oddanych i odważnych Żołnierzy, stanowi przykład wzorcowej służby dla innych formacji wojskowych. Wasze zaangażowanie i profesjonalizm są inspirujące, zarówno dla naszych obywateli, jak i dla innych struktur wojskowych na terenie całego kraju – przekazał słowa uznania Stanisław Kruczek podczas swojego wystąpienia, który odczytał list od Marszałka Władysława Ortyla.

 

Podczas uroczystości jubileuszowych wręczono szereg odznaczeń dla Podhalańczyków, m.in.: Gwiazda Afganistanu, Medal za Zasługi dla Obronności Kraju, Krzyż Honorowy za Dzielność, Odznaczenie Honorowego Podhalańczyka i Krzyż za Długoletnią Służbę przyznane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.

 

- Jubileusz 30-lecia istnienia brygady jest wyjątkową okazją do tego, aby podziękować dowódcom oraz żołnierzom za ich służbę dla Podkarpacia oraz Polski. Służba ta nie jest łatwa, bowiem na jej szali kładzie się własne życie, zdrowie, poświęcenie dla współobywateli i kraju. 21 Brygada Strzelców Podhalańskich stanowi dzisiaj dumę Podkarpacia i Polski. Za to Wam bardzo serdeczne dziękujemy. Dziękujemy też za to, że jesteście z nami również w obliczu nowych zadań. To z Waszej służby płynie spokój i bezpieczeństwo dla mieszkańców tej części Europy – powiedziała Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki.

 

21. Brygada Strzelców Podhalańskich została utworzona w 1993 roku, jako lekki związek taktyczny Wojska Polskiego, specjalizujący się w działaniach bojowych w terenie górskim. W ciągu 30 lat swojej działalności, struktura organizacyjna brygady wielokrotnie ulegała zmianom. Obecnie brygada liczy prawie pięć tysięcy żołnierzy, którzy służą w dziewięciu jednostkach rozmieszczonych na terenie dwóch województw (podkarpackiego i dolnośląskiego) oraz pięciu garnizonów.  Jednym z głównych zadań, jakie wykonuje brygada jest przygotowanie i udział w misjach pokojowych, humanitarnych i stabilizacyjnych.

 

Galeria zdjęć: