Gratulacje dla kobiet w policji
- Sebastian Stankiewicz

Tekst: Gorzelak-Nieduży Aleksandra
Autor zdjęć: Sebastian Stankiewicz
Biuro Prasowe UMWP
Dziękuję wszystkim kobietom, które pracują w policji, za to, że swoją niełatwą pracą, pasją i determinacją dbają o to, byśmy żyli w bezpieczniejszej Polsce i na bardziej bezpiecznym Podkarpaciu. Życzę Wam siły, satysfakcji oraz wielu sukcesów – zarówno zawodowych, jak i osobistych – zwróciła się do policjantek członek zarządu województwa Małgorzata Jarosińska-Jedynak, podczas uroczystości zorganizowanej w Rzeszowie. Okazja do spotkania była podwójna - Międzynarodowy Dzień Kobiet oraz obchody 100. rocznicy powstania Policji Kobiecej w Polsce.
W rzeszowskim Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego dwieście kobiet, służących na co dzień w podkarpackim garnizonie policji, zarówno jako policjantki, jak i pracownicy cywilni, spotkało się, by uczcić setną rocznicę powołania kobiet do pracy w polskiej policji.
Przed stu laty, pod koniec lutego 1925 roku, minister spraw wewnętrznych RP Cyryl Ratajski polecił utworzyć policję kobiecą. Kilka tygodni później w Komendzie Głównej Policji Państwowej w Warszawie rozpoczął się specjalny kurs dla policjantek, podczas którego przeszkolono 30 kobiet. Początkowo miały się one zajmować głównie walką z nierządem, sutenerstwem oraz handlem żywym towarem. Pierwszą kobietą – dowódcą w polskiej policji była Stanisława Filipina Paleolog, która została dowódcą kompanii szkolenia pierwszego kursu, a potem struktur kobiecych w Policji Państwowej. Mając stopień służbowy starszego przodownika PP została kierownikiem kobiecej Brygady Sanitarno-Obyczajowej Urzędu Śledczego Stołecznej Komendy PP. Pierwsze policjantki po odbycie kursu trafiły do pracy w Warszawie i Łodzi. W kolejnych latach następne kursy sprowadziły w szeregi policji kolejne policjantki. Dopiero dekadę później, od 1935 rok kobiety zaczęły nosić policyjne mundury, a kolejne zmiany w strukturze policji pozwoliły coraz lepiej wykorzystywać potencjał kobiet, które decydowały się na tę niełatwą służbę.
Podczas uroczystości rocznicowych w Rzeszowie słowa uznania dla pracy swych podkomendnych skierował Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie, insp. Andrzej Patrzałek.
Słowa szacunku i podziękowania dla kobiet pracujących w stawiającym wielkie wyzwania zawodzie przekazała członek zarządu województwa Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
To dla mnie zaszczyt, że mogę dziś stanąć przed Państwem, by wspólnie uczcić wyjątkową rocznicę – 100 lat istnienia Policji Kobiecej w Polsce. Dzisiejsze wydarzenie jest nie tylko okazją do świętowania, ale przede wszystkim momentem, by docenić drogę, jaką kobiety przebyły w służbie policyjnej przez ostatnie stulecie. Jako Polka jestem dumna, że Polska od lat jest liderem w kwestii równouprawnienia w Europie. Historia pokazuje, że już sto lat temu nasz kraj dostrzegał potencjał kobiet i ich rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa publicznego. Podczas gdy w wielu innych państwach Europy kobiety wciąż zmagały się z olbrzymimi ograniczeniami prawnymi i społecznymi, w Polsce przyznano im miejsce w strukturach policyjnych, umożliwiając pełnienie ważnej misji społecznej. Dziś, gdy w polskiej policji służy ponad 20 tysięcy kobiet, ich znakiem rozpoznawczym jest profesjonalizm, zaangażowanie i empatia. I to one sprawiają, że polska policja jest jeszcze skuteczniejsza w realizacji swoich zadań – mówiła podczas uroczystości członek zarządu Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Gratulacje przekazała także wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul.
O piękną muzyczną oprawę wydarzenia zadbali studenci Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Galeria zdjęć:
Pełna galeria zdjęć: Gratulacje dla kobiet w policji