Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

Na zdjęciu widoczny jest "Dzwon Niepodległości", zamontowany na ozdobnej konstrukcji z dwóch prostych, pionowych filarów z jasnego kamienia. Dzwon wykonany jest z metalu o złotawym odcieniu, zdobiony ornamentami oraz godłem Polski – białym orłem w koronie. Pod orłem znajduje się napis: "DZWON NIEPODLEGŁOŚCI 1918–2018", co symbolizuje 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W tle widoczne są drzewa z jesiennymi liśćmi oraz fragment budynku.

 


 Autor tekstu: Adrian Biernacki
 Autor zdjęć: Krzysztof Witek
 Biuro Prasowe UMWP

 

Podczas tegorocznych Wojewódzkich Obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Rzeszowie ponownie zabrzmiał Dzwon Niepodległości – dar Samorządu Województwa Podkarpackiego wykonany z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ważący tonę monument został odlany w renomowanej pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu.

 

„Cieszę się, że po tak długim czasie Dzwon Niepodległości w końcu doczekał się dzwonnicy i godnego miejsca na Placu Wolności. To symbol naszej wspólnej pamięci, tożsamości i dumy” – stwierdził Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

 

Dzwon Niepodległości to dar Samorządu Województwa przekazany w formie darowizny Miastu Rzeszów w 2019 roku. Na powierzchni dzwonu widać wyraźne odniesienia do historii i patriotyzmu w postaci godła Polski, herbu Podkarpacia oraz fragmentu „Roty” Marii Konopnickiej. Dzwon został wykonany na Podkarpaciu, w Przemyślu – przez podkarpackich ludwisarzy w Odlewni Dzwonów Rodziny Felczyńskich, działającej już od ponad 200 lat.

 

Dzwon Niepodległości pozostaje niezwykłym świadectwem przeszłości, a zarazem inspiracją na przyszłość. W jego historii splatają się kunszt rzemieślniczy, zaangażowanie społeczności oraz potrzeba upamiętnienia tych, którzy poświęcili swoje życie dla wolnej Polski.

Galeria zdjęć: