Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


 Autor tekstu i zdjęć: Krzysztof Witek
 Biuro Prasowe UMWP

 

Nauczyciele, uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Dębicy, rodzice, zaproszeni goście - a wśród nich marszałek Władysław Ortyl wspólnie obchodzili Dzień  Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Z tej okazji wychowankowie wspólnie z nauczycielami przygotowali program artystyczny i zaprezentowali go publiczności.

 

Wśród zaproszonych gości znaleźli się także m.in. wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, starosta dębicki Piotr Chęciek, burmistrz Dębicy Mateusz Kutrzeba, włodarze sąsiedzkich miejscowości, przedstawiciele instytucji działających na terenie powiatu dębickiego oraz dzieci z okolicznych przedszkoli.  Wszyscy oni mieli okazję zintegrować się ze społecznością szkolną, biorąc udział we wspólnej zabawie.

 

Zorganizowany dziś Dzień Godności to piękne wydarzenie. Trzeba podkreślić, że aby szkoła mogła dobrze funkcjonować, potrzebne jest pozyskiwanie środków finansowych, co jest równie istotne jak wyspecjalizowana kadra pedagogiczna i zespół osób, które chcą podejmować się takich inicjatyw. Wiemy, że w dębickiej szkole specjalnej właśnie takie osoby pracują. Przykład dębickiej szkoły specjalnej jest krzepiący i kształcący.  Jest to dobra praktyka współpracy między samorządem a placówką oświatową, chcielibyśmy, by było to powielane także w innych częściach naszego województwa  – podkreślił marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

 

Powiat Dębicki z dużym zaangażowaniem zawsze włącza się w organizację tego typu imprez, chociaż wiadomo, że główny ciężar spoczywa na szkole i stowarzyszeniu – zaznaczył starosta dębicki Piotr Chęciek.

 

Organizatorzy, czyli Zespół Szkół Specjalnych oraz stowarzyszenie „Z Potrzeby Serca”, od ponad 20 lat celebrują to wyjątkowe święto, podkreślając, że niepełnosprawność intelektualna nie może i nie powinna być przyczyną dyskryminacji, lecz powodem do okazywania szacunku i tolerancji.

 

Takie wydarzenia są bardzo ważne, ponieważ pomagają uświadomić społeczeństwu różnorodność osób niepełnosprawnych, pokazać ich możliwości i talenty. Pomagają także zwrócić uwagę na bariery edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne czy mentalne, które uniemożliwiają niepełnosprawnym prowadzenie życia, takiego, jakim żyje każdy inny człowiek  – podkreśliła Dyrektor ZSS Anita Zachara-Kusek.

 

Galeria zdjęć:

 

Pełna galeria zdjęć: Podkarpackie- serwis samorządu województwa