Dziękczynienie w Katedrze Wawelskiej
- Sebastian Stankiewicz

Autor tekstu: Aleksandra Gorzelak - Nieduży
Autor zdjęć: Biuro Prasowe UMWM
Biuro Prasowe UMWP
Marszałek Władysław Ortyl wraz z Małżonką byli jednymi z gości uroczystej jubileuszowej mszy świętej , odprawionej w Katedrze Wawelskiej, z okazji obchodów tysięcznej rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego na Króla Polski. W podniosłym wydarzeniu, któremu przewodniczył arcybiskup Marek Jędraszewski, uczestniczyło wielu zaproszonych gości, wśród nich samorządowcy, politycy, przedstawiciele świata nauki i edukacji oraz mieszkańcy Krakowa i Małopolski.
Eucharystia, sprawowana w Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława i św. Wojciecha, miejscu tak ważnym dla historii Polski i budowania tożsamości narodu, to jeden z symbolicznych elementów otwierających obchody 1000-lecia Korony Królestwa Polskiego w Małopolsce.
Msza Święta odprawiona została z inicjatywy Komitetu Honorowego ds. obchodów oraz Kancelarii Sejmiku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. W 2025 roku przypada tysięczna rocznica koronacji Bolesława Chrobrego na Króla Polski. Kraków i Małopolska, wraz z Podkarpaciem, Lubelszczyzną i Świętokrzyskiem włączają się w obchody jubileuszu Tysiąclecia Królestwa Polskiego. Koronacja oznaczała w praktyce ukonstytuowanie samodzielnego i suwerennego państwa polskiego, wzmacniając pozycję Polski na arenie międzynarodowej, jednocześnie podkreślając jedność i siłę kształtującego się w tamtym momencie historii państwa polskiego.
Na obchody jubileuszu złożą się liczne koncerty, wystawy, wydarzenia plenerowe, wykłady naukowe oraz przedsięwzięcia edukacyjne. W świętowanie Tysiąclecia Koronacji Bolesława Chrobrego samorząd Podkarpacia włączył się, by podkreślić wagę tego jubileuszu.
Bez korzeni , szacunku dla chlubnej przeszłości oraz znajomosci naszej historii nie moglibyśmy w pełni czuć się Polakami. Przywołując koronację Bolesława Chrobrego na pierwszego Króla Polski mamy wiele powodów, by czuć dumę i uroczyście świętować. Celebrowanie tej ważnej rocznicy to jednocześnie kolejna okazja, aby sięgać do historii Polski, mówić o niej, zachęcać kolejne pokolenia do lepszego poznawania jej - podkreśla marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.
W żadnej z kronik opisujących XI wiek nie ma daty dziennej ani miejsca koronacji. Historycy z dużym prawdopodobieństwem wskazują na 18 kwietnia 1025 roku, na który to dzień przypadała wówczas Wielkanoc, oraz jako miejsce koronacji – archikatedrę w Gnieźnie, związaną z kultem świętego Wojciecha.
Pierwsza koronacja z 1025 roku, czyniąca z monarchy pomazańca bożego, była również aktem politycznym, manifestacją woli niepodległości i suwerenności młodego państwa polskiego.
Galeria zdjęć:
Pełna galeria zdjęć: Dziękczynienie w Katedrze Wawelskiej