Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

 


Autor tekstu: Monika Konopka

Autor zdjęć: Anna Magda 

Biuro Prasowe UMWP

 

W Parku Papieskim, tuż przy Katedrze Rzeszowskiej, rolnicy z całego Podkarpacia świętowali XXIV Dożynki Województwa Podkarpackiego, które połączone były z Dożynkami Diecezji Rzeszowskiej. Uroczystej mszy św. przewodniczył Biskup Rzeszowski Jan Wątroba. Patronat nad dożynkami objął Prezydent RP Andrzej Duda.

 

Z rolnikami za tegoroczne zbiory dziękował również marszałek Władysław Ortyl oraz wicemarszałek Karol Ożóg. Samorząd województwa reprezentowali także radni województwa. Obecni byli też europosłowie, posłowie, senatorowie, przedstawiciele służb mundurowych oraz samorządowcy z całego regionu. W uroczystościach uczestniczyła również wojewoda Teresa Kubas-Hul oraz przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Waldemar Szumny.

 

Delegacje rolników i przedstawicieli gmin oraz powiatów z całego regionu pojawiły się w Parku Papieskim jeszcze przed mszą świętą. Przywiezione przez nich wieńce - które były wyplatane przez wiele dni, a nawet tygodni - mogli podziwiać uczestnicy wydarzenia. Tak jak i upieczone oraz misternie przyozdobione bochny chleba. Przed mszą ze specjalnym programem słowno-muzycznym wystąpili pracownicy Szkoły Muzycznej I stopnia w Niwiskach. W tym roku szkoła świętuje jubileusz 10-lecia działalności. 

 

Tuż przed rozpoczęciem mszy marszałek województwa odczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym prezydent dziękował rolnikom za trud ich pracy oraz przypomniał o wartościach, jakim na co dzień hołdują:

 

Trwa Rok Wincentego Witosa, przywódcy ruchu ludowego, jednego z ojców naszej niepodległości. Głosił on, że Polska istnieje dzięki wierze i niezłomności ludzi wsi, którzy w najtrudniejszych momentach historii uchronili ziemię, wiarę i kulturę ojców. Dlatego są oni gospodarzami nie tylko własnych upraw i hodowli, lecz także całego państwa – którego dobrobyt i niezależność mają źródła w ich ciężkiej pracy oraz etosie streszczonym słowami „żywią i bronią”. Sądzę, że trzeba przemyśleć te słowa na nowo, ponieważ współczesne przemiany kulturowe, społeczne i ekonomiczne obejmują swoim wpływem również wieś i rolnictwo. Otwierając się na wszelkie dobro, które z tych zmian wynika, warto pamiętać, że istnieją też trwałe wartości od wieków służące jako wypróbowany fundament rozwoju naszego państwa i narodu – napisał w liście prezydent Andrzej Duda.

 

Msza rozpoczęła się od przekazania przez starostów dożynek chlebów upieczonych z mąki z tegorocznych zbiorów. Otrzymali je m.in. biskup Jan Wątroba, marszałek Władysław Ortyl, wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul oraz prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. Zaszczytną funkcję starostów pełnili w tym rokuLucyna i Sławomir Bogacz, którzy zabrali głos w imieniu wszystkich podkarpackich rolników, mówiąc między innymi o trudach gospodarowania, które nie zawsze są dostrzegane:

 

Wielu ludziom trudno jest docenić pracę rolnika. Zapominają, że bezpieczeństwo człowieka, to przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe – mówił Sławomir Bogacz.

 

W czasie homilii biskup Jan Wątroba mówił o chrześcijańskim wymiarze dożynek:

 

Dożynki to święto dziękczynienia i miłości. W centrum tego święta znajduje się osoba łaskawego Boga i to jemu należy się cześć, wdzięczność i uwielbienie – podkreślał biskup Jan Wątroba.

 

Biskup Rzeszowski dziękował wszystkim podkarpackim rolnikom za codzienną, ciężką prace, ale również za ich udział w życiu wspólnoty Kościoła:

 

Dziękujemy wam drodzy rolnicy, sadownicy, ogrodnicy za wasz trud, za waszą miłość do ojczystej ziemi, za waszą wierność tradycjom ojców i za wasze aktywne i gorliwe uczestniczenie we wspólnocie Kościoła – mówił biskup Jan Wątroba

 

W imieniu podkarpackich samorządowców podziękowania złożył rolnikom marszałek Władysław Ortyl:

 

Nasza obecność tutaj, w Parku Papieskim, tuż obok rzeszowskiej katedry, nasz liczny udział w mszy dziękczynnej, jest potwierdzeniem tego, że tak jak nasi ojcowie, tak i my widzimy potrzebę dziękowania Bogu za otrzymane dary. Dożynki są bowiem manifestacją naszej wiary, emanacją przywiązania rolników oraz nas wszystkich do tradycji, kształtowanej przede wszystkim na prawdach zawartych w Piśmie Świętym. Cieszę się, że te zwyczaje na Podkarpaciu są wciąż tak silne, że Dożynki Województwa Podkarpackiego obchodzone z dożynkami diecezjalnymi, łączy msza święta, której przewodniczył ksiądz biskup Jan Wątroba – mówił marszałek Władysław Ortyl.

 

Dziękując podkarpackim rolnikom za ciężką pracę, za codzienne mierzenie się z kaprysami pogody oraz innymi wyzwaniami, marszałek podkreślał:

 

Praca rolników ma niebagatelny wpływ na stabilny rozwój kraju. Szczególnie teraz, w sytuacji wielu zewnętrznych zagrożeń, silny sektor rolniczy jest gwarantem bezpieczeństwa i suwerenności naszej Ojczyzny.Zapewniam, że Samorząd Województwa Podkarpackiego, który od lat wspiera rozwój podkarpackich wsi oraz dokłada starań, aby rolnikom gospodarowało się jak najlepiej, nie zejdzie z tego kursu, gdyż mamy świadomość, jak ważne dla naszego regionu i kraju jest rolnictwo i dobra żywność – dodał marszałek.

 

Podziękowania rolnikom za całoroczną pracę złożyła również wojewoda Teresa Kubas-Hul, podkreślając znaczenie ich pracy dla stabilności polskiej gospodarki i bezpieczeństwa wszystkich Polaków.

 

Na Dożynki Wojewódzkie przybyły delegacje z wieńcami z całego Podkarpacia. Jak co roku można było podziwiać piękne, przygotowywane tygodniami, misterne dzieła ze zbóż, kwiatów, ziół i owoców. Przeważały wieńce o tradycyjnych kształtach, ale nie brakowało też bardziej wymyślnych konstrukcji. Najbardziej wyróżniał się wieniec przygotowany przez delegację z Ulanowa, który stanął na polowym ołtarzu. Wieniec został wykonany przez Panie ze Stowarzyszenia Trzy Kurzyny. Ma on kształt korony zakończonej krzyżem, a uwity został z kłosów pszenicy, owsa, żyta oraz jęczmienia. Przyozdobiono go kwiatami polnymi i ogrodowymi oraz ziołami. Wieniec będzie reprezentował nasz region na Dożynkach Prezydenckich.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Dożynki wojewódzkie w Rzeszowie