Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

Mężczyzna w garniturze idzie z wieńcem.

 


 

Autor tekstu Aleksandra Gorzelak –Nieduży 

Autor zdjęć Paweł Podgórski  

Biuro Prasowe UMWP

 

W dniu rocznicy sowieckiej agresji na Polskę, która na zawsze zmieniła losy wielu pokoleń Polaków, naszym patriotycznym obowiązkiem jest godne upamiętnienie i oddanie hołdu bohaterom kampanii wrześniowej oraz wszystkim poległym – powiedział wicemarszałek województwa Karol Ożóg podczas uroczystości rocznicowych w Rzeszowie.

 

17 września mija 85 lat od dnia, w którym Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę. W ten sposób Stalin wywiązał się z zawartego w sierpniu 1939 roku tajnego porozumienia z Hitlerem (pakt Ribbentrop-Mołotow), które przewidywało wspólną agresję na Rzeczpospolitą, zajęcie i podział jej terytorium oraz faktyczną likwidację państwa polskiego. 

 

W rocznicę agresji sowieckiej na Polskę z 1939 roku obchodzony jest także Dzień Sybiraka. Upamiętnia on wszystkich Polaków zesłanych na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego.

 

Uroczystości rocznicowe zorganizowały w Rzeszowie wspólnie Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej oraz Zarząd Oddziału Związku Sybiraków w Rzeszowie. 

 

Rozpoczęła je msza święta odprawiona w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, w intencji Ojczyzny oraz wywiezionych i pomordowanych Polaków na Wschodzie. Po niej uczestnicy uroczystości przeszli pod Pomnik Sybiraków, znajdujący się w rzeszowskim Parku Sybiraków.

 

Podczas uroczystości rocznicowych, w czasie których zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, odczytano apel pamięci oraz oddano salwę honorową. Wśród przemawiających podczas obchodów głos zabrał wicemarszałek województwa Karol Ożóg. 

 

Dzisiaj ogrom tragedii, jaką była napaść Sowietów na Polskę, staje się jeszcze bardziej wyrazisty, gdy uświadomimy sobie brutalne następstwa, jakie przyniosło sześć lat wojennej gehenny. Zbrojna agresja i związane z nią masowe represje pozostawiły trwały ślad w życiu kolejnych pokoleń. Stalinowska polityka depolonizacji została wymierzona w tożsamość i wartości naszych przodków, a przez to w naszą przyszłość. Wyrazem pamięci oraz wdzięczności za niezłomność tych, którzy doświadczyli okupacji i piekła łagrów, dając światu świadectwo sowieckich okropieństw, jest 35. rocznica powstania w Rzeszowie oddziału Związku Sybiraków. Dziękuję Państwu za działalność na rzecz upowszechniania wartości patriotycznych, za opiekę nad rodzinami Sybiraków oraz za pielęgnowanie pamięci o historii i tragicznych losach ofiar sowieckich represji – powiedział podczas uroczystości wicemarszałek Karol Ożóg. 

 

Na znak pamięci o tragicznych losach tysięcy Polaków, przed Pomnikiem Sybiraków złożone zostały kwiaty oraz wieńce. 

 

Przed 85 laty, 17 września 1939 r. w Polsce rozpoczęła się okupacja sowiecka, która w niedługim czasie doprowadziła do ludobójstwa w Katyniu i masowych deportacji Polaków na wschód. Data ta jest także symbolicznym początkiem trwałej utraty Kresów Wschodnich i pozbawienia Rzeczypospolitej suwerenności na kilkadziesiąt następnych lat. 


Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: 85. rocznica sowieckiej napaści na Polskę