Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

Wicemarszałek Karol Ożóg podczas uroczystości

 


Autor tekstu: Krzysztof Witek
Biuro Prasowe UMWP
Autor zdjęć: Arkadiusz Magda
Kancelaria Zarządu UMWP

 

85 lat temu w okupowanej Polsce powstało Polskie Państwo Podziemne - wojenny i historyczny fenomen. Rocznicowe uroczystości zorganizowano także w Rzeszowie. Wojewódzkie obchody odbyły się przed pomnikiem Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów. Dowódca podkarpackich terytorialsów przypomniał że rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego to jednocześnie Święto Wojsk Obrony Terytorialnej, które nawiązują do tradycji Armii Krajowej. W obchodach udział wziął wicemarszałek Karol Ożóg.

 

Uroczystości poprzedziła Msza Świętą w kościele pw. Świętego Krzyża. Następnie uczestnicy udali się pod pomnik Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu “Rzeszów”, gdzie odegrano hymn państwowy, wygłoszono okolicznościowe przemówienia, odczytano Apel Pamięci i oddano salwę honorową.  

 

Słowa do organizatorów rocznicy i jej uczestników skierował wicemarszałek Karol Ożóg:

W tym podniosłym dniu pamiętamy, że wrzesień jest miesiącem szczególnym, a dziedzictwo II wojny światowej zmusza do refleksji, zwłaszcza w obliczu niepewnej sytuacji międzynarodowej. Dzisiaj oddajemy hołd wszystkim, którzy nie poddali się agresji okupantów i w niebezpiecznych warunkach konspiracyjnych dbali o polskość, tożsamość narodową oraz przyszłość, myśląc także o odbudowie naszego kraju po wojnie- mówił wicemarszałek.

 

27 września obchodzone jest święto państwowe ustanowione uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 11 września 1998 r. – Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Powstało ono w odpowiedzi na agresję hitlerowskich Niemiec 1 września 1939 r., konstytuując się w Warszawie w nocy z  26 na 27 września 1939 r. Posiadało ono tajne struktury cywilne, jak i wojskowe, rychło podporządkowane powstałemu na uchodźstwie Rządowi RP. W oblężonej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów WP Służbę Zwycięstwu Polski – konspiracyjną organizację wojskową, mającą kontynuować walkę przeciwko obu okupantom. 4 grudnia 1939 roku premier rządu RP na uchodźstwie gen. Władysław Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej. 14 lutego 1942 roku gen. Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową.

 

Najważniejszym celem AK było prowadzenie walki z Niemcami oraz przygotowywanie kadr i sformowanie jednostek wojskowych w celu wywołania powstania przeciw okupantowi. Tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazywano po wojnie Polskim Państwem Podziemnym, które było ewenementem – nigdzie indziej na świecie w żadnym okupowanym kraju, ani wcześniej, ani później nie stworzono takich struktur.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: 85. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego