Serwis Samorządu Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


 

Tekst: Arkadiusz Magda
Autor zdjęć: Arkadiusz Magda

W Dynowie odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę deportacji Polaków, mieszkańców Pogórza Dynowskiego na Sybir. Wśród osób upamiętniających rocznicę wydarzenia znaleźli się Poseł na Sejm RP Ewa Leniart, Sybiracy i ich potomkowie, samorządowcy oraz mieszkańcy Dynowa. Samorząd Województwa Podkarpackiego reprezentował wicemarszałek dr inż. Karol Ożóg.

 

Obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji ofiar deportacji, którą odprawiono w kościele św. Wawrzyńca w Dynowie. Następnie uczestnicy przeszli na plac przed Szkołę Podstawową Nr 1 w Dynowie, gdzie miała miejsce oficjalna część ceremonii, którą rozpoczęło odsłuchanie Hymnu i podniesienie Flagi Państwowej oraz odsłonięto i poświecono tablice pamiątkową. Wręczono również medale okolicznościowe „Pamięci deportowanych z Pogórza Dynowskiego na nieludzka ziemię” za współpracę ze Związkiem Sybiraków.

 

Los zesłanych na Sybir w 1945 roku najpełniej odzwierciedla rzeczywiste intencje władzy komunistycznej, która wraz z zakończeniem wojny nastała w Polsce. Wielu z nich to żołnierze Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Ci wszyscy, którzy w trakcie trwania II wojny światowej aktywnie włączyli się w działania mające na celu nie tylko utrzymanie polskości, ale przed wszystkim walkę o wolność z dwoma najeźdźcami niemieckim i sowieckim. Wieluz nich na podstawie specjalnych listów zostało zesłanych na Syberię do różnych miejsc. Ogromny wysiłek związany z ciężką pracą, nieludzkie warunki bytowania dla wielu oznaczało pozostanie tam na zawsze. Na tych co powrócili nie czekała chwała ani uznanie, ani społeczne ani państwowe. Wielu z nich zostało zakwalifikowanych do kategorii wrogów Ojczyzny i zarówno oni sami jak i członkowie ich rodzin byli prześladowani i inwigilowani w PRL – podkreśliła Poseł na Sejm RP Ewa Leniart.

 

Ojczyzna jest dobrem wspólnym wszystkich Obywateli. Jest też wielkim obowiązkiem. Analiza dziejów dawniejszych, współczesnych dowodzi, że Polacy mieli odwagę nawet
w stopniu heroicznym, dzięki której potrafili wywiązać się z tego obowiązku gdy chodziło o obronę Ojczyzny jako naczelnego dobra – te słowa św. Jana Pawła II nabierają szczególnego znaczenia w obliczu uroczystości i wydarzeń, dzięki którym zgromadziliśmy się dzisiaj tutaj.  Bohaterowie Polscy, synowie tej ziemi w tak tragicznych okolicznościach zostali wyrwani ze swoich domów, ze swoich rodzin. W latach 1939-1941 2 mln obywateli Polskich zostało wywiezionych na ziemię nieludzką. Bywa, że nieraz stajemy w obliczu prawd dla których brakuje słów i te wydarzenia bez wątpienia taką prawda są – powiedział Karol Ożóg.

 

Wicemarszałek podziękował wszystkim, którzy podtrzymują pamięć o tamtych wydarzeniach i przekazują ją młodemu pokoleniu.

 

Bardzo serdecznie dziękuję i składam wyrazy szacunku w imieniu Samorządu Województwa Podkarpackiego dla organizatorów tej uroczystości. To niezwykle ważne abyśmy pamiętali o naszej historii, o ludziach, którzy ponieśli największą ofiarę, ofiarę zdrowia, życia, po to abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce. Dlatego jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję, że mogę razem się tutaj z Państwem spotkać i uczestniczyć w odsłonięciu tablicy upamiętniającej mieszkańców z ziemi dynowskiej. Cześć ich pamięci! – dodał wicemarszałek.

 

 Po oficjalnych wystąpieniach odczytano Apel Pamięci oraz delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary deportacji, a orkiestra wojskowa odegrała sygnał „Cisza” oraz „Pieśń reprezentacyjna Wojska Polskiego.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: 80. rocznica sowieckich aresztowań i deportacji mieszkańców Pogórza Dynowskiego do ZSRR