Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Dworek Marii Konopnickiej w Żarnowcu

 


Autor tekstu: Natalia Mierzwa-Sowa

Kancelaria Zarządu UMWP

 

W 65 rocznicę istnienia Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu odbyły się obchody inaugurujące rok poświęcony pisarce, które poprzedziły dwudniową międzynarodową konferencja naukową poświęconą jej życiu i twórczości. W uroczystości wziął udział wicemarszałek Piotr Pilch.

 

Dworek w Żarnowcu zapisał się  w historii naszej Ojczyzny jako Dar Narodu Polskiego dla znakomitej pisarki i patriotki w 25-lecie jej twórczej działalności. Tutaj spędziła też ostatnie lata swojego życia, angażując się w działalność patriotyczną i społeczną. Jestem przekonany, że dwudniowe żarnowieckie przedsięwzięcie będzie doskonałą okazją do przywołania pamięci o znakomitym dorobku Marii Konopnickiej, ale także pretekstem do refleksji nad jego znaczeniem nie tylko w czasach ówczesnych, ale także dla nas żyjących w XXI wieku – podkreślał wicemarszałek Pilch.

 

Ważną częścią wydarzenia było wystąpienie Joanny Modrzejewskiej, ostatniej żyjącej prawnuczki Marii Konopnickiej, która przywołała historie związane z osobą pisarki, a które zachowały się do dziś w pamięci rodziny. Goście mogli również wysłuchać koncertu zatytułowanego „W hołdzie Marii Konopnickiej”, podczas którego zabrzmiały pieśni m.in. Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, czy Zygmunta Noskowskiego oraz obejrzeć wystawę prac studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie inspirowanych utworami Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej i Jadwigi Łuszczewskiej pt. „Zaciętość dumy w osamotnieniu”.

 

Dalsza część obchodów to dwudniowa konferencja zatytułowana „Maria Konopnicka – życie, dzieło i duch”, podczas której wybitni badacze twórczości pisarki z Polski, jak i z za granicy.

 

Galeria zdjęć: