Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorządu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Samorząd Województwa Podkarpackiego

  

  

Na zdjęciu widoczna jest uroczystość przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego w Polsce. Pomnik przedstawia Piłsudskiego na koniu, stojącego na kamiennym cokole z napisem „MARSZAŁEK JÓZEF PIŁSUDSKI 1867-1935”, upamiętniającym tego wybitnego polskiego przywódcę i dowódcę wojskowego. Wokół pomnika zgromadzeni są ludzie, w tym wiele osób w mundurach wojskowych lub historycznych, składający wieńce ozdobione biało-czerwonymi wstęgami, symbolizującymi flagę Polski. W tle powiewają polskie flagi oraz widoczne są sztandary. Scena rozgrywa się jesienią, co widać po żółknących liściach drzew.

 


 Autor tekstu i zdjęć: Krzysztof Witek
 Biuro Prasowe UMWP

 

11 listopada to data głęboko symboliczna dla każdego Polaka. To właśnie tego dnia Polska, po 123 latach zaborów, znów stała się niepodległym państwem. Od kilku lat, w wyjątkowy sposób, obchody tego święta odbywają się na placu Wolności w Rzeszowie, przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie mieszkańcy miasta i regionu spotykają się, by wspólnie uczcić 106. rocznicę odzyskania przez Polskę wolności. Pośród uczestników wojewódzkich obchodów rocznicy odzyskania niepodległości znaleźli się parlamentarzyści, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, służby mundurowe i środowiska akademickiego, członkowie lokalnych stowarzyszeń i organizacji oraz mieszkańcy miasta i okolic, którzy licznie przybyli, aby wspólnie uczcić tę rocznicę. Na uroczystość przybył także pułkownik 1. Dywizji Kawalerii, dowódca amerykańskich żołnierzy stacjonujących na Jasionce, Nicholas Dvonch. Z ramienia samorządu województwa w wydarzeniu uczestniczył marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Karol Ożóg.

 

Obchody rozpoczęto od złożenia wieńców pod pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli, bohatera narodowego. Następnie uczestnicy wzięli udział we mszy świętej w intencji Ojczyzny, która odbyła się w Kościele Farnym pw. św. Wojciecha i Stanisława. Po mszy zgromadzeni przeszli ulicami Rzeszowa na plac Wolności. Tam, przy pomniku Józefa Piłsudskiego, odbyła się główna część uroczystości. Rozpoczęto ją od podniesienia flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt i odśpiewania Hymnu Państwowego. Obchodom towarzyszyły uderzenia w Dzwon Niepodległości, w który uderzał m.in. marszałek Ortyl, symbolicznie oddając hołd przodkom i wszystkim, którzy walczyli o wolność. W tym wyjątkowym dniu wręczono również odznaczenia oraz nominacje wojskowe na wyższe stopnie.

 

Święto Niepodległości jest jednym z najważniejszych dni w kalendarzu Polaków. To dzień, który przypomina, jak wielkie były poświęcenia minionych pokoleń, by Polska mogła wrócić na mapę Europy. Marszałek Władysław Ortyl podkreślił, że 11 listopada 1918 roku stał się przełomowym momentem nie tylko dla Polski, ale także dla całego kontynentu. Przypomniał, że niepodległość zawdzięczamy bohaterom narodowym, którzy narażali życie, by walczyć o wolną Polskę. 

 

Ten listopadowy dzień, Narodowe Święto Niepodległości, wzbudza w naszych sercach i umysłach radość, poczucie dumy i refleksję. Przed stu sześciu laty, 11 listopada 1918 roku Polska wróciła na mapę Europy - odzyskała niepodległość. Rozbite i podzielone państwo zjednoczyło się wokół wielkiego przywódcy Józefa Piłsudskiego, by na nowo budować podwaliny domu dla wszystkich tych, którzy czuli, że ich serce bije po polsku i dla Polski. Ciężka praca, przelana krew i wiele cierpień stało na drodze do tego, aby naród mógł na nowo „zamieszkać we własnym domu”. Dziś świętując tę wspaniałą rocznicę, honorując to piękne narodowe święto czujemy, że jego treścią jest poczucie niezłomności polskiego ducha. Na tyle okrutnych i bestialskich sposobów próbowano go unicestwić, zarówno w czasie zaborów, jak i w dwudziestym wieku, w czasie barbarzyńskich totalitaryzmów, a polski duch nie tylko się nie złamał, nie zginął, ale wyszedł zwycięsko z każdej z najtrudniejszych prób, jakie przyniosła historia. Dzięki wspólnemu, bezcennemu dziełu kolejnych pokoleń, Polska stała się wolna! - mówił marszałek Władysław Ortyl.

 

Dzisiejsze wspólne świętowanie – wywieszenie flag w naszych domach, wyniesienie przez balon stratosferyczny dwudziestometrowej biało-czerwonej nad budynkiem Podkarpackiego Centrum Innowacji oraz pełen radości Marsz dla Niepodległej w Warszawie, z którym się jednoczymy i utożsamiamy – to wyraz współczesnego patriotyzmu, patriotyzmu czasów pokoju- podkreślił marszałek.

 

Na zakończenie obchodów odczytano Apel Pamięci ku czci poległych bohaterów, po którym oddano salwę honorową. Następnie uczestnicy uroczystości składali wieńce i kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zwieńczeniem uroczystości było odegranie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego przez Orkiestrę Wojskową 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Wszyscy chętni mogli na koniec symbolicznie uderzyć w Dzwon Niepodległości, co stało się już tradycją, łączącą kolejne pokolenia w hołdzie dla tych, którzy poświęcili swoje życie dla wolnej Polski.

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: 106. rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości- Wojewódzkie Obchody w Rzeszowie