100-lecie harcerstwa w Bieszczadach
- Krzysztof Witek
Autor tekstu: Monika Konopka
Biuro Prasowe UMWP
Autor zdjęć: Magdalena Nędza
W Ustrzykach Dolnych świętowano jubileusz 100-lecia harcerstwa w Bieszczadach. Główna część uroczystości odbyła się w tamtejszym Centrum Dziedzictwa Kulturowego FANTO, które powstało w budynku dawnej rafinerii. Życzenia wszystkim harcerzom obecnym na tym wydarzeniu złożyła członek zarządu Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Harcerskie spotkanie pokoleń zgromadziło gości z całego kraju. Wśród wydarzeń przygotowanych na jubileuszowe obchody znalazło się m.in. otwarcie wystawy jubileuszowej przygotowanej we współpracy z Muzeum Harcerstwa. Były też pamiątkowe nagrody oraz opowieści o czterech okresach obecności harcerstwa w Bieszczadach. Uczestnicy spotkania mogli także „wejść” w wirtualny świat i poznać historię Bieszczad.
Zwracając się do uczestników wydarzenia Małgorzata Jarosińska-Jedynak podziękowała całej harcerskiej braci za wszystkie inicjatywy, które zostały zrealizowane w Bieszczadach:
Pragnę przekazać słowa uznania dla wszystkich osób, które w długiej sztafecie pokoleń, krzewiły idee harcerstwa w naszych pięknych Bieszczadach, dając tym samym świadectwo i wyraz dbałości o rozwój tego regionu oraz o zachowanie jego przyrodniczego i kulturowego dziedzictwa – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Po uroczystości w dawnej rafinerii FANTO na budynku dawnego sztabu OB-40 została odsłonięta tablica pamiątkowa.
Województwo Podkarpackie jest partnerem tego wydarzenia. Obchody zostały również objęte patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego.
Historię 100 lat harcerstwa w Bieszczadach rozpoczynają pierwsze zorganizowane obozy, które odbywały się tam już w latach dwudziestych ubiegłego wieku oraz przez cały okres międzywojenny. Po II wojnie światowej, w latach 50., harcerze zaczęli wracać pod połoniny, a ich obecność przerodziła się w HALMS – Harcerską Akcję Letnią Młodzieży Starszej. Uczestnicy obozów pomagali mieszkańcom w remontach, pielęgnowali lasy, prowadzili punkty medyczne i zielone przedszkola. Na szeroką skalę rozwinięto te działania, ogłaszając w 1974 roku – a więc dokładnie 50 lat temu – Operację Bieszczady-40. Za jej sprawą powstały dziesiątki stanic, na które zjechały tysiące harcerzy. W 1989 roku przekształciła się ona w Bieszczadzką Akcję Letnią. Tysiące uczestników przyciągnęły też bieszczadzkie PZHS-y, czyli Polowe Zbiórki Harcerstwa Starszego, które współcześnie noszą nazwę „Wędrowniczej Watry”. Szacuje się, że w ciągu stulecia przez Bieszczady przewinęło się ok. 100 tysięcy harcerzy i instruktorów.