Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Meżczyzna po lewej stoi przed kilkoma mikrofonami. po prawej stoją operatorzy kamery z kamerami skierowanymi na mężczyznę.

 


Ponad 13,5 miliona złotych trafi do podmiotów leczniczych z Podkarpacia w ramach pierwszej transzy z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19. Środki te zostaną przekazane na zakup i inwestycje budowlane służące przeciwdziałaniu pandemii. O tym fakcie poinformowano podczas konferencji prasowej, w której udział wziął marszałek Władysław Ortyl.

W konferencji udział wzięli także: Ewa Leniart - wojewoda podkarpacki, Barbara Stawarz - dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu oraz Łukasz Wais - prezes zarządu centrum Medycznego w Łańcucie.

 

Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki przekazała informację o wysokości pierwszej transzy dla podkarpackich placówek medycznych:

Stan epidemii w naszym kraju i w naszym województwie zakończył się, jednak zachorowania na Covid-19 niestety jeszcze się zdarzają. Na szczęście nie są one w takiej skali, jak to się zdarzało jeszcze rok, czy dwa lata temu. Natomiast pozostał nam mechanizm finansowy, który daje nam możliwość realizacji pewnych działań polegających na dokonywaniu inwestycji w podmioty medyczne na ternie naszego województwa, które są finansowane z Funduszu przeciwdziałania COVID-19. Pula środków, która została przeznaczona dla naszego województwa wynosi 32 miliony 100 tysięcy złotych i w urzędzie wojewódzkim dokonaliśmy podziału pierwszej transzy środków finansowych w kwocie przewyższającej 13 milionów 600 tysięcy złotych – mówiła na konferencji wojewoda.

Dostępna pula środków możliwych do zaangażowania w 2022 roku w ramach dwóch transz wynosi 32 mln 100 tys. zł oraz dodatkowo 1 mln 300 tys. zł dla szpitala w Mielcu, w związku z lokalizacją tam wojsk NATO.

Marszałek Władysław Ortyl mówił o zaangażowaniu rządu i samorządów w walkę z pandemią:

Dzisiaj jest taki czas, kiedy polski rząd pokazuje, że tymi swoimi decyzjami pamięta o tym wielkim wysiłku, jaki został wykonany w szpitalach wojewódzkich i w szpitalach powiatowych podczas pandemii. Rząd wyciąga wnioski z tego, co w walce z covidem miało miejsce i nie zaprzestaje finansowania i działania na rzecz przygotowania szpitali do sprawniejszego działania gdyby się okazało, że covid wrócił. Ja się cieszę i dziękuję pani wojewodzie za te decyzje dlatego, że tego wysiłku finansowego rządu w trakcie, jak i po pandemii, jak się okazuje było bardzo dużo. To było setki milionów złotych. Chcę przypomnieć też, że ta walka z covidem była zasilana środkami europejskimi i środkami z budżetu państwa oraz samorządu województwa. Środki europejskie to prawie 35 mln zł, budżet państwa niemal 30, a województwa 3,5 miliona złotych.  Ja bardzo sobie cenię, kiedy mamy do czynienia z takim montażem finansowym, kiedy wszystkie instytucje, które mogą i powinny uczestniczyć w tym procesie też dokonują tego wysiłku finansowego. Dziś tego wysiłku rząd nie zaprzestaje i to jest ważne – powiedział Władysław Ortyl.

Marszałek zwrócił jednocześnie uwagę na nowe wyzwania, które pojawiają się w naszym kraju i w województwie:

Dziś mamy wojska sojusznicze, które wymagają pewnych działań, jak i uchodźców, którzy będą dla nas pod wieloma względami nowym wyzwaniem. Tak więc tych doświadczeń jest ciągle dużo, zadań także, ale ja myślę, że ta pełna konsultacja rządu, samorządu województwa i tych wszystkich instytucji, które działają na rzecz zdrowia, będzie dawała to pełne przygotowanie do stawienia czoła tym wyzwaniom – mówił.

Środki finansowe, które trafią do województwa podkarpackiego zostały przyznane w ramach pierwszej transzy z Funduszu przeciwdziałania COVID-19. Minister Zdrowia pozytywnie zaopiniował wnioski na zakup sprzętu medycznego dla pięciu szpitali, a także zakup ambulansów dla dwóch stacji pogotowia oraz wykonanie instalacji tlenowych w siedmiu szpitalach, na łączną kwotę ponad 13 mln 665 tys. zł.

Dotychczas zostały podpisane umowy z podmiotami leczniczymi na zakup sprzętu medycznego na kwotę 8 mln 876 tys. zł. Wśród tych podmiotów znalazły się: Szpital Specjalistyczny w Jaśle - 400 tys. zł na zakup centrali monitorującej z monitorami funkcji życiowych dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii; Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu - 1 380 tys. zł na zakup: 2 aparatów USG i zestawu endoskopowego; Centrum Medyczne w Łańcucie - 662 tys. zł na wyposażenie bloku operacyjnego szpitala dla pacjentów wymagających pilnych interwencji operacyjnych w związku z COVID-19.

Szpital Specjalistyczny im. Edmunda Biernackiego w Mielcu  w ramach dwóch umów zakupi za 1 mln 776 tys. zł zestaw dla Centralnej Sterylizacji w celu zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.  Ponadto szpital zakupi lampę rentgenowską do tomografu komputerowego. Natomiast za kwotę 1 mln 300 tys. zł aparat rentgenowski z ramieniem C (poza pierwotną pulą środków ze względu na lokalizację wojsk NATO).

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Sanoku za ponad 2 mln 716 tys. zł zakupi cyfrowy system radiograficznego obrazowania DR, analizator PCR, echokardiograf, RTG naczyniowe z ramieniem C z wyposażeniem i peryferiami, aparat USG, zestaw do video bronchoskopii z wyposażeniem i peryferiami. Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu za 640 tys. zł zakupi niskotemperaturową skrzyniową zamrażarkę oraz zakupi nowy aparat RTG.

Druga transza środków przeznaczonych dla podkarpackich szpitali, w związku z walką z Covid-19 jest w trakcie procedowania. Wartość dotacji z drugiej transzy wyniesie ponad 11 mln 696 tys. zł. Obecnie wnioski przeszły weryfikację na poziomie ocen Wojewody Podkarpackiego i Ministra Zdrowia.

 

Galeria zdjęć:

Autor tektu: Daniel Kozik
Autor zdjęć: Anna Magda
Autor wideo: Michał Hubala

Biuro Prasowe UMWP