Posiedzenie Zarządu Województwa Podkarpackiego
- Sebastian Stankiewicz

Autor tekstu: Adrian Biernacki
Rzecznik Prasowy UMWP
Udzielenie pomocy finansowej na rzecz Gminy Miasto Rzeszów przeznaczonej na relację zadania „Biblioteka Nowa”, rozwój publicznej infrastruktury badawczej, wsparcie przedsiębiorców oraz projekt interdyscyplinarny „Klasyka 3.0” to zagadnienia, które stanowiły główne tematy 75. posiedzenia Zarządu Województwa Podkarpackiego.
Jednym z ważniejszych punktów obrad było zatwierdzenie umowy z Gminą Miasto Rzeszów na udzielenie pomocy finansowej na rzecz Gminy Miasto Rzeszów przeznaczonej na relację zadania „Biblioteka Nowa” „Biblioteka Nowa”. Na ten cel zarząd przeznaczy ponad 184 tys. złotych. Środki zostaną wykorzystane na przygotowanie i przeprowadzenie konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej nowej biblioteki, która ma stać się nowoczesnym centrum edukacyjno-kulturalnym.
Członkowie zarządu zapoznali się również z informacjami na temat interdyscyplinarnego projektu „Klasyka 3.0”, którego celem jest popularyzacja klasycznych dzieł literackich poprzez nowoczesne inscenizacje teatralne i działania multimedialne. W projekcie biorą udział teatry z Rzeszowa, Lublina, Krakowa, Kielc i Zakopanego. W ramach inicjatywy w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie powstanie m.in. spektakl „Faust” Goethego, którego premiera planowana jest na listopad. Projekt „Klasyka 3.0” będzie realizowany z budżetów samorządów poszczególnych województw poprzez stosowne dotacje dla prowadzonych przez nie teatrów. Na realizację wszystkich działań będących elementami projektu przewidziano dofinansowanie Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie w wysokości 750 tys. złotych.
„Cieszę się, że inicjatorem projektu "Klasyka 3.0" jest Województwo Podkarpackie na czele z Panem Marszałkiem Władysławem Ortylem. Charakter interdyscyplinarny przedsięwzięcia pozwoli na innowacyjne wyjście poza tradycyjne ramy postrzegania teatru, dzięki czemu młode pokolenie mieszkańców Podkarpacia zyska wyjątkową okazję do obcowania ze sztuką” – podkreślił wicemarszałek Piotr Pilch.
W ramach programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, ogłoszony zostanie nabór wniosków na rozwój infrastruktury organizacji badawczych. Planowane dofinansowanie to 10 mln złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę i modernizację laboratoriów badawczych oraz zakup nowoczesnej aparatury B+R. Ponadto, planowane jest wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie internacjonalizacji w kwocie ponad 3 mln złotych. Środki te będą wspierać firmy w diagnozie potencjału eksportowego, dostosowaniu produktów do wymogów międzynarodowych oraz poszukiwaniu zagranicznych partnerów biznesowych. W ramach programu przedsiębiorcy będą mogli również skorzystać z usług doradczych i uczestniczyć w międzynarodowych targach oraz wystawach.
Podczas spotkania w centrum uwagi zarządu znalazła się również kwestia edukacji. Zatwierdzono plan dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli na 2025 rok. Pula środków na ten cel wyniesie ponad 270 tys. zł. Finansowane będą m.in. kursy, szkolenia, konferencje oraz studia podyplomowe. Szczególny nacisk położono na kierunki takie jak terapia zajęciowa, psychologia, edukacja i terapia osób ze spektrum autyzmu oraz matematyka.
Ponadto, w ramach wsparcia dla organizacji pozarządowych członkowie zarządu zdecydowali o ogłoszeniu otwartego konkurs ofert na realizację zadań publicznych związanych z ekologią, ochroną zwierząt, turystyką oraz kulturą fizyczną. Łączna kwota przeznaczona na to działanie wynosi ponad 1,2 mln złotych. Wsparcie otrzymają inicjatywy zgodne z „Podkarpackim Programem Wsparcia Obszarów Zależnych od Rybactwa i Akwakultury Śródlądowej na lata 2024-2026”.