Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Rząd salutujących żołnierzy

 


Organizatorzy i Uczestnicy

Święta Wojska Polskiego

oraz obchodów 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej

w Rzeszowie

 

Szanowni Państwo, Mieszkańcy Województwa Podkarpackiego,

            Święto Wojska Polskiego celebrujemy współcześnie z dumą i szacunkiem do żołnierzy, którzy każdego dnia pełnią służbę na rzecz naszej Ojczyzny. Ten dzień
ma szczególny wymiar, bowiem nawiązuje do rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, która była kulminacyjnym punktem wojny polsko-bolszewickiej.

            Historia Polski jest ściśle powiązana z Wojskiem Polskim, które zawsze podkreślało swój rodowód, ale też wielowiekową i bogatą tradycję, współcześnie tak dumnie kultywowaną. Przez wszystkie lata polskiej państwowości, Wojsko Polskie cieszyło się i nadal się cieszy niesłabnącym zaufaniem społecznym. Dziś, stoi na straży wolności naszego kraju, włączając się w międzynarodowe misje pokojowe i stabilizacyjne.

            Nie możemy zapomnieć o ogromnym sukcesie wojsk polskich pod Warszawą, ani o historii naszego państwa, a zwłaszcza o czasach kształtowania się II Rzeczypospolitej, kiedy to bolszewicka nawałnica pędziła na Zachód, by podbić ziemie młodego państwa polskiego. Bitwa Warszawska zwyciężona dzięki poświęceniu polskiego żołnierza zniweczyła sowieckie plany podboju Europy i uchroniła nasz kraj i całą Europę Zachodnią przed zagładą.

            Dziś stoimy przed podobnym wyzwaniem w zakresie bezpieczeństwa. Historia się powtarza, a zagrożenie wojną ze Wschodu jest realne dla całej Europy. Dlatego potrzebujemy europejskiej solidarności z Ukrainą, która znalazła się dziś na froncie walk z najeźdźcą.

            W dniu Święta Wojska Polskiego, składam wszystkim żołnierzom i ich dowódcom serdeczne życzenia zdrowia, pomyślności i bezpiecznej służby. Życzę także, abyście każdego dnia – Drodzy Żołnierze - mieli poczucie satysfakcji i dumy z dobrze pełnionej misji na rzecz własnego kraju. Pragnę także podziękować kombatantom i oddać hołd poległym żołnierzom, którzy przez wszystkie te lata przelewali własną krew za Polskę.

            Tego dnia wszystkim Państwu zgromadzonym na tej uroczystości życzę zadumy nad polską historią oraz tego, aby pamięć o polskich tradycjach wojskowych i bohaterach przeszłości na zawsze pozostała żywa!

Z poważaniem

Władysław Ortyl

 

Do pobrania:

List marszałka z okazji Święta Wojska Polskiego (plik pdf, rozmiar 148 kb)

List marszałka z okazji Święta Wojska Polskiego (plik doc, rozmiar 40 kb)