Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


 Szanowni Państwo

Organizatorzy i Uczestnicy

obchodów 83. rocznicy

wybuchu II wojny światowej

w Województwie Podkarpackim

  

Szanowni Państwo,

 

Wybuch II wojny światowej, we wrześniu 1939 roku, rozpoczął jeden z najtragiczniejszych okresów dla państwa polskiego oraz jego mieszkańców. Dokładnie 83 lata temu Polacy musieli zmierzyć się z niczym nieuzasadnionym i niespotykanym okrucieństwem hitlerowskiego najeźdźcy, który postanowił – w myśl zbrodniczych i nieludzkich ideologii – podbić suwerenne państwo.

Kampania wrześniowa, choć stoczona niezwykle bohatersko na wielu frontach walki, nie była w stanie zapobiec nazistowskiej nawałnicy, tym bardziej, że już 17 września Polska otrzymała kolejny zdradziecki cios, tym razem ze wschodu. To jednak nie zabiło w Polakach ducha walki, odwagi i odpowiedzialności za losy kraju.

Na wszelkie możliwe sposoby Polacy stanęli  do nierównej, ale koniecznej potyczki z wrogiem. Polscy żołnierze byli obecni na wszystkich światowych frontach, dając przykład niezwykłego męstwa i skuteczności, gdyż wiedzieli, że niezależnie od tego, czy walczą na własnej ziemi czy w dalekiej Afryce, robią to, aby pokonać wroga, który bestialsko najechał ich kraj.

Państwo polskie było jednym z najbardziej poszkodowanych krajów podczas II wojny światowej. Ponieśliśmy olbrzymie straty materialne i ludzkie. Gdyby nie wojenna machina, bylibyśmy dzisiaj na zupełnie innym etapie cywilizacyjnego rozwoju. Napaść przerwała brutalnie budowaną na nowo po latach zaborów państwowość i gospodarkę.

Niestety, po trwających kilka lat, wyniszczających działaniach wojennych, zmieniła się geopolityczna architektura i dotychczasowy porządek świata. O losie Polski po wojnie przesądziły zwycięskie mocarstwa, które podzieliły między siebie strefy wpływów, wpychając nas w jarzmo komunistycznego zniewolenia. To sprawiło, że walka, którą podjęło niepodległościowe podziemie, musiała trwać nadal, zmieniły się tylko jej formy, a odzyskanie prawdziwej wolności zajęło wiele dekad.

Dzisiaj, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna wywołana przez imperialistyczne aspiracje Rosji, patrzymy z wielkim niepokojem na rozwój wydarzeń, wiedząc, jak wielkim zagrożeniem są te zbrodnicze działania i jak kruchy jest pokój. To wojna, w której też musimy uczestniczyć poprzez pomoc niesioną Ukraińcom we wszelkiej możliwej formie, gdyż nasi sąsiedzi toczą walkę o nasze wspólne wartości i przekonania. Pamiętajmy zatem o ofiarach II wojny światowej i nieśmy nieustannie wsparcie dla ukraińskiego narodu, który już pokazał swoje bohaterstwo i niezłomność.

 

                                                                                              Z poważaniem

Władysław Ortyl

Marszałek Województwa Podkarpackiego

 

Do pobrania:

List marszałka z okazji obchodów 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej (plik pdf, 78 KB)