Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


Mieszkańcy

Województwa Podkarpackiego

Szanowni Państwo,

Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najpiękniejszych polskich świąt patriotycznych. 11 listopada manifestujemy dumę z Polski, z naszej biało-czerwonej flagi, która powiewa dzisiaj w wielu miejscach oraz z faktu bycia Polakami. Celebrujemy nasze osiągnięcia, a przede wszystkim pielęgnujemy pamięć o bohaterach, którzy na przestrzeni wieków walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny, o jej byt i pozycję na arenie międzynarodowej.

Trudnych okresów w naszej historii było wiele, nie sposób wymieniać wszystkich.
Te najgorsze, które z ogromną siłą zniszczyły nasz potencjał i wielopokoleniowe dziedzictwo to: trzy rozbiory, powstania narodowe i zsyłki, I wojna światowa, potem hekatomba II wojny światowej, a ze współczesnej historii to jarzmo komunistycznego zniewolenia.

Stawiliśmy opór wszystkim wrogom. To pokazuje jak silnym jesteśmy narodem,
jak wielką ofiarę potrafimy złożyć na ołtarzu Ojczyzny i co nosimy w sercu – a tym czymś jest przeogromna miłość do Polski. Dzisiaj, tak jak w dwudziestoleciu międzywojennym, budujemy na nowo mocną pozycję naszego kraju. Kształtujemy jego nowe, silne, często innowacyjne oblicze. Gonimy szybko światowe potęgi, aby zająć należne nam miejsce, bo jesteśmy zdolnym, utalentowanym narodem.

Pamiętajmy – nie tylko w Dniu Narodowego Święta Niepodległości – o bohaterach, którzy wywalczyli nam wolność. Nośmy stale w sercu wdzięczność wobec ich heroicznych działań. Ale bądźmy też myślami przy wszystkich formacjach mundurowych, które współcześnie bronią z narażeniem zdrowia i życia wschodniej granicy Polski i Unii Europejskiej.

Przed naszym krajem pojawiły się bowiem nowe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa. Musimy jednak mieć na uwadze to, że możemy im się skutecznie przeciwstawić tylko poprzez manifestację narodowej jedności.

W dniu tego wielkiego narodowego święta przekazuję wszystkim Państwu serdeczne pozdrowienia. Życzę, aby 11 listopada był dniem radosnym i czasem prawdziwego świętowania. Niech stanie się też okazją do rozmowy w gronie rodziny i przyjaciół o historii Polski, ale też o przyszłości oraz o wszystkim tym, co możemy jeszcze dobrego zrobić dla naszego wspólnego domu, dla naszej Ojczyzny.

Z poważaniem

List marszaka z okazji Narodowego Swieta Niepodlegosci