Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Mężczyzna w garniturze. Siedzi bokiem do kamery.

 


 

Organizatorzy i Uczestnicy

104. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości

 

Szanowni Państwo,

Mieszkańcy Województwa Podkarpackiego

              Wolność i niepodległość są wartościami szczególnymi dla Narodu Polskiego, który w swojej bogatej historii wielokrotnie podejmował wysiłki na rzecz urzeczywistnienia tych ponadczasowych wartości. Dziś, w 104. rocznicę odzyskania niepodległości, dziękujemy wszystkim Polakom, którzy w przeszłości podejmowali trud walki o niepodległość. Oddajemy im należny hołd i cześć za zaangażowanie w sprawy narodowe. 

 

              11 listopada 1918 roku to data, którą zna każdy Polak, a Narodowe Święto Niepodległości odnoszące się do odzyskania przez nasz kraj niepodległości po 123 latach nieobecności na mapach Europy, to jeden z najważniejszych dni w roku, kiedy z dumą i radością manifestujemy swoje przywiązanie do wartości narodowych.

 

              Współczesne pokolenia Polaków mają możliwość życia w wolnej Ojczyźnie, która przez lata pozostawała tylko marzeniem milionów naszych przodków, często szykanowanych tylko z tego powodu, że urodzili się Polakami. Mamy to szczęście, że żyjemy i realizujemy się w demokratycznym kraju szanującym prawa i wolności człowieka. Współcześnie Polska nie pozostaje jedynie w pamięci, ani nawet na uboczu europejskiej polityki. Nasz kraj aktywnie włącza się w politykę europejską, której wyznacznikiem stały się działania zmierzające do podniesienia bezpieczeństwa całej europejskiej wspólnoty. Niestety na naszym kontynencie odżyły demony przeszłości, które ujawniły się wraz z rosyjską agresją w Ukrainie, w brutalny sposób naruszając niepodległość tego kraju.

 

              Wobec takich okoliczności nie mogliśmy pozostać bierni, musieliśmy działać natychmiast i do tego działania przekonać naszych sojuszników, bo wolna i niepodległa Ukraina jest gwarantem wolnej Polski. Uruchomiliśmy cały wachlarz wielopoziomowych działań mających na celu wsparcie naszego wschodniego sąsiada. Wierzymy tym samym, że Naród Polski zdał swój egzamin z solidarności. Wojna na Wschodzie ciągle jednak trwa i w dalszym ciągu stanowi potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa europejskiego. Wierzymy, że wspólnie uda nam się pochować demony przeszłości, dzięki czemu oddalimy zagrożenie dla naszego wspólnego bezpieczeństwa. 

 

              Niech dzisiejszy dzień - 11 listopada stanie się dla nas czasem, kiedy się jednoczymy, a nie dzielimy, kiedy mówimy jednym głosem, a nie wdajemy w szkodliwe spory. Niech będzie też czasem radości i dumy z naszej wspaniałej historii, ale niech będzie też momentem zadumy nad współczesnymi wyzwaniami w zakresie europejskiego bezpieczeństwa. Życzę wszystkim Państwu wspaniałego Święta Niepodległości!!!

 

Z poważaniem

 

Do pobrania:

List Marszałka z okazji 104. Rocznicy Odzyskania Niepodległości (plik pdf, rozmiar 88 kb)