Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Mężczyzna w garniturze siedzi bokiem przy stole. Trzyma długopis w ręce.

 


 

Szanowni Państwo

Mieszkańcy Województwa Podkarpackiego

świętujący rocznicę ustanowienia Konstytucji 3 Maja

 

Obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja to dzień odwołujący się do jednego z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju. W tym dniu, przed 232 laty, Sejm Czteroletni przyjął Konstytucję, która była pierwszym takim dokumentem w Europie i jednym z najbardziej postępowych aktów prawnych w świecie. Była wyrazem walki o wolność i godność narodu, a jednocześnie wielkim osiągnięciem w dziedzinie polityki. Otwierała też drogę do modernizacji i przemian naszego państwa.

W tym dniu, chciałbym przypomnieć wszystkim mieszkańcom Podkarpacia o naszych korzeniach i dumie z bycia Polakami. Podkarpackie miasta i wsie to miejsca, gdzie tkwią korzenie naszej historii i kultury. To właśnie tu kultywujemy tradycje i odnosimy się z szacunkiem do własnej spuścizny. Nie zapominajmy, że lokalne społeczności są fundamentem i siłą naszego kraju. Dlatego też w tym wyjątkowym dniu, chciałbym zachęcić wszystkich mieszkańców Podkarpacia do dalszej pracy na rzecz rozwoju regionu, dla dobra nas samych i przyszłych pokoleń. Wierzę, że nasza jedność i solidarność pozwoli nam przetrwać trudne chwile, jakie nastały w świecie, a jednocześnie umożliwi nam budowanie lepszej przyszłości dla nas i dla naszych dzieci.

Dziś, kiedy obserwujemy z bliska wojnę w Ukrainie, warto przypomnieć sobie, jak ważne jest utrzymanie pokoju i wolności. Polska i Ukraina, mają wiele wspólnego, a my Polacy powinniśmy być solidarni z naszymi wschodnimi sąsiadami i wspierać ich w trudnych chwilach.

Wojna w Ukrainie to również czas, kiedy powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, jak ważna jest jedność i solidarność wewnętrzna kraju. Jako państwo i naród z bogatą historią i tradycją, mamy wiele do zaoferowania światu, ale przede wszystkim naszym obowiązkiem jest wspólna troska o dobrobyt naszych Małych Ojczyzn i Polski.

Konstytucja 3 Maja to dla naszej Ojczyzny ważna karta historii. Dzisiaj, kiedy stoimy w obliczu trudnych wyzwań, musimy przypomnieć sobie o jej wartościach, a także pamiętać o naszych przodkach, którzy walczyli o wolność i niepodległość.

Drodzy mieszkańcy Podkarpacia, dziękuję za Waszą patriotyczną postawę, za Waszą siłę i determinację. Niech dzień 3 Maja będzie dla wszystkich czasem wytchnienia, spędzonym w gronie najbliższych osób – rodziny i przyjaciół. Niech stanie się on także okazją do zamanifestowania patriotyzmu oraz sposobnością do refleksji nad trudną, ale również piękną historią naszego kraju. Wszystkiego dobrego!

 

 

Do pobrania: 

List Marszałka Województwa Podkarpackiego na Święto 3 maja