O perspektywach rozwoju polskiego rolnictwa, w tym polityce zrównoważonego rozwoju, eko-innowacjach i wymianie handlowej, w podrzeszowskiej Jasionce dyskutowali przedstawiciele świata polityki, gospodarki, nauki i mediów. To już drugi dzień Europejskiego Forum Rolniczego, które odbywa się w G2A Arena, Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego.

Wśród gości, którzy wzięli udział debatach i dyskusjach poświęconych europejskiemu i polskiemu rolnictwu znaleźli się między innymi: Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów RP, Phil Hogan, Komisarz UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Polski, Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji, Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Ewa Leniart, Wojewoda Podkarpacki, dr Czesław Siekierski, Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Parlamencie Europejskim, Waldemar Dubaniowski, Ambsador RP w Królestwie Tajlandii oraz polscy parlamentarzyści. Samorząd Województwa Podkarpackiego reprezentowali: marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałkowie Ewa Draus i Piotr Pilch oraz członkowie zarządu Maria Kurowska i Stanisław Kruczek.

Drugiego dnia forum odbyły się trzy debaty. Pierwsza dotyczyła polityki zrównoważonego rozwoju oraz jej wpływu na obszary wiejskie w Polsce. Uczestnicy rozmawiali o szansach i zagrożeniach dla polskiego rolnictwa, jednocześnie podkreślali, że polityka rolna w Polsce zmierza w dobrym kierunku, dzięki działaniom podejmowanym na rzecz produkcji rolno-spożywczej. W dyskusji premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na fakt, że polska żywność cieszy się dużym uznaniem za granicą, dlatego jest ważnym i cenionym produktem eksportowym. Trzeba jednak zadbać o odpowiednio wysoką jakość eksportowanych produktów, bo to właśnie jakościowo dobre produkty budują polską markę na świecie:

Bardzo poważnie traktujemy jakość polskiej żywności ponieważ uważamy, że jest to nasza marka eksportowa. Produkty rolne, rolno-spożywcze należą do głównej kategorii branżowej w zakresie polskiego eksportu. To jest 29 miliardów euro więcej niż szeroko rozumiany sektor samochodowy. A więc to jest nasze oczko w głowie. Jakość polskiej żywności musi być naszą marką i tak kształtujemy te relacje procesowe, proceduralne w ramach całego sektora kontroli jakości, żeby ta jakość była najwyższa – zaakcentował premier, który nie ukrywał radości z tego, że eksport polskich produktów rolnych do krajów Unii Europejskiej stale rośnie:

Nasz eksport do Unii Europejskiej od wielu lat rośnie w podbranżach rolniczych wręcz dwucyfrowo rok do roku. To znaczy, że polska żywność jest smaczna, że jest wysokiej jakości, że wszyscy którzy ją spożywają w Unii Europejskiej - i nie tylko - bo jest ona eksportowana na cały świat, są z tego zadowoleni – powiedział premier Morawiecki, jednocześnie zabrał głos w sprawie przyszłości polskiego rolnictwa:

Przyszłość naszego rolnictwa jest w specjalizacji, w wysokiej intensywności i korzyściach związanych z tą intensywnością produkcji a jednocześnie z wysoką jakością, kontrolą tej jakości, a także i naszymi tradycyjnymi, regionalnymi również w wielu miejscach potrawami, które będziemy w stanie wypromować. W tym kierunku szeroko-rozumianym idziemy i żeby zapewnić taki rozwój polskiego rolnictwa potrzebujemy oczywiście dobrych mechanizmów kontrolnych – zakończył.

Jak co roku, forum jest okazją do wręczenia nagrody im. Józefa Ślisza. W tym roku przypada jej już trzecia edycja. Nagroda od 2017 roku jest przyznawana przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Honoruje ona organizacje bądź osoby, wyróżniające się zaangażowaniem w propagowaniu postaw obywatelskich i demokratycznych, szerzeniu wartości chrześcijańskich oraz szeroko pojętego rozwoju obszarów wiejskich. W tym roku nagrodę odebrało dziesięć kół gospodyń wiejskich z różnych części kraju. Z Podkarpacia, nagrodę otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich „Pigany” z Sieniawy.

Nagrodę wręczyli: Elżbieta Bieniasz, córka Józefa Ślisza, Artur Balazs, Przewodniczący Kapituły Fundacji EFRWP, Mateusz Morawiecki, premier RP oraz Władysław Kosiniak-Kamysz. Premier Mateusz Morawiecki, po wręczeniu nagród podziękował ze sceny laureatom, jednocześnie powiedział:

Koła gospodyń wiejskich są naszym bardzo drogim skarbem, który rzeczywiście przechowuje tradycje polskiej kuchni, kultury, tożsamości i za to bardzo wszyscy kołom gospodyń wiejskich dziękujemy. Myślę, że należą się dla tych kół - które tu są - i dla dwudziestu-paru tysięcy kół, które są rozsiane po całej Polsce ogromne słowa podziękowania i brawa. Dziękujemy bardzo! – zakończył premier.

W debacie poświęconej perspektywom rozwoju wymiany handlowej towarów i usług rolniczych z krajami pozaeuropejskimi, uczestnicy zastanawiali się wspólnie nad dywersyfikacją kierunków eksportowych polskiej  żywności i zdobywaniu nowych rynków. Forum zakończył trzeci panel, który był poświęcony eko-innowacjom w rolnictwie. Forum towarzyszyła ekspozycja nowoczesnych rozwiązań dla rolnictwa, na której prezentowały się firmy z branży rolno-spożywczej.

Organizowane w Jasionce, przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej forum, odbywa się pod auspicjami Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest ono miejscem spotkań i dyskusji, na tematy kluczowe dla polskiego i europejskiego rolnictwa.

Tekst i fot.: D. Kozik
Wideo: S.Kieszkowski
Biuro Prasowe UMWP