logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 18 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Na krakowskim Salwatorze odbyły się uroczystości pogrzebowe prof. Marii Dzielskiej, wybitniej polskiej intelektualistki, historyka, filologa klasycznego, działaczki społecznej i akademickiej. W imieniu Województwa Podkarpackiego zasłużoną patriotkę pożegnał Marszałek Władysław Ortyl.

Prof. Maria Dzielska zmarła 30 lipca w Krakowie mając 76 lat. Swoją niezwykle bogatą pracę badawczą poświęciła w głównej mierze dziejom późnego antyku i wczesnego Bizancjum oraz szeroko pojętej kulturze klasycznej. Jako najczęściej tłumaczony na języki obce polski historyk współczesny sławiła Polskę na całym świecie. Oprócz działalności naukowej z ofiarnością udzielała się w podziemiu demokratycznym, a następnie w wielu inicjatywach obywatelskich w III RP. Za całokształt swych zasług została pośmiertnie odznaczona Orderem Orła Białego.

Uroczystości pogrzebowe prof. Dzielskiej zgromadziły najwyższych przedstawicieli władz państwowych, na czele z Prezydentem RP i Prezesem Rady Ministrów, samorządowców, ludzi nauki i kultury. Mszy św. Przewodniczył natomiast ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

W ostatnich latach aktywność społeczna i naukowa prof. Marii Dzielskiej związała się również z Podkarpaciem. W ramach współpracy z samorządem województwa uczestniczyła w obradach seminarium Akademii Dziedzictwa Kresów, gdzie podejmowano pracę programotwórczą na rzecz planowanego Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej.

Mateusz Werner
Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UMWP

Statystyka

Odwiedza nas 532 gości oraz 0 użytkowników.