logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Newsletter Samorządu

160513 uczelnieBardzo się cieszę, że spotykamy się dziś, aby podpisać umowy na dofinansowanie, które jest wsparciem dla rozwoju naszych uczelni. Wiemy, że te środki z budżetu samorządu zawsze są dobrze wydatkowane i cieszymy się, że te ekstra pieniądze powodują, iż uczelnie mogą je przeznaczyć na najważniejsze dla siebie cele, bo z tego powstają dobre rozwiązania - powiedział marszałek Władysław Ortyl tuż przed podpisaniem dokumentów przekazujących uczelniom dotacje.

W imieniu samorządu województwa umowy podpisywali marszałek Władysław Ortyl oraz wicemarszałek Maria Kurowska. Uczelnie z regionu reprezentowali ich rektorzy i prorektorzy.

W tym roku przekazujemy dla Państwa szkół prawie milion złotych. W ciągu dwunastu lat przekazaliśmy ponad 18 mln złotych. A to przekłada się na rozwój szkół wyższych, poziom kształcenia, lepsze spełnianie oczekiwań rynku pracy, a co z tym idzie rozwój Podkarpacia – dodał marszałek Ortyl.

Samorząd województwa na potrzeby szkół wyższych z regionu przeznaczył w tym roku 950 tysięcy złotych ze swojego budżetu. Pieniądze w postaci dotacji na konkretne cele trafią do 9 uczelni. Są to:

- Uniwersytet Rzeszowski, 
- Politechnika Rzeszowska,
- Katolicki Uniwersytet Lubelski Zamiejscowy Wydział w Stalowej Woli, 
- Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Przemyślu, 
- Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie,
- Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu oraz Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe w Sanoku, w Tarnobrzegu i w Krośnie.

W imieniu rektorów uczelni, które otrzymały dotację z budżetu województwa podziękował rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Marek Orkisz.

W imieniu własnym oraz koleżanek i kolegów pragnę bardzo podziękować za przyznane dotacje. Te środki są dla nas niezmiernie ważne. I to nie tylko dlatego, że przeznaczane są na konkretne potrzeby naszych uczelni, ale także z tego powodu, że pokazują tworzenie pewnej wspólnoty w regionie. A tę wartość w sposób szczególny powinniśmy wspierać – powiedział prof. M.Orkisz.

Politechnika Rzeszowska, która otrzymała 220 tys. złotych dotacji za te pieniądze będzie unowocześniać bazę dydaktyczno-naukową swojego Ośrodka Kształcenia Lotniczego. Uniwersytet Rzeszowski otrzymał 170 tysięcy. Te środki posłużą do wzmocnienia jakości kształcenia, poprawią efektywność systemu informatycznego uczelni oraz pozwolą studentom kierunków medycznych korzystać z nowozakupionego specjalistycznego sprzętu, który trafi do Pracowni Rozwoju Praktycznych Umiejętności Klinicznych uczelni.

Katolicki Uniwersytet Lubelski, Zamiejscowy Wydział w Stalowej Woli swoje 200 tys. złotych dotacji przeznaczy na zakup nowoczesnej aparatury badawczej, niezbędnej na nowych kierunkach studiów czyli inżynierii materiałowej i inżynierii środowiska.

Z kolei Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Przemyślu 100 tys. złotych od samorządu województwa spożytkuje na rozbudowę Laboratorium Kryminalistycznego istniejącego na uczelni.

Po 50 tysięcy złotych trafi do Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu oraz Państwowych Wyższa Szkół Zawodowych w Sanoku, Tarnobrzegu i Krośnie. Dla przykładu tarnobrzeska uczelnia wykorzysta swoją dotację na utworzenie pracowni e-pielęgniarstwa oraz Centrum Symulacji Medycznej dla Pielęgniarek. Kwotę o 10 tysięcy większą otrzyma rzeszowski WSIiZ.

Aleksandra Gorzelak – Nieduży
Foto Daniel Kozik
Biuro prasowe UMWP

Statystyka

Odwiedza nas 1324 gości oraz 0 użytkowników.