logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Newsletter Samorządu

140513 onkologiaDo tradycji kalendarza chirurgicznego w Polsce weszło już sympozjum naukowe Podkarpackie Dni Onkologiczno-Chirurgiczne. W dniu 10.05 br. odbyło się kolejne, jubileuszowe zorganizowane po raz XV przez dyrekcję Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu, Oddział Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu, Oddział Podkarpacki Towarzystwa Chirurgów Polskich. Miejscem obrad jak w poprzednim roku był Zamek Kazimierzowski w Przemyślu. Patronat honorowy objął Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Celem interdyscyplinarnego spotkania było poszerzenie horyzontów poznawczych w zakresie nowoczesnych metod leczenia nowotworów. Jak wynika z danych statystycznych, wzrasta dynamika nowych zachorowań, na nowotwory, co stanowi podstawę do dzielenia  się nowymi osiągnięciami w chirurgii onkologicznej. Uroczystego otwarcia konferencji dokonał przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Lek. med. Maciej Lewicki oraz Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca w Przemyśl dr inż. Janusz Hamryszczak, którzy przywitali przybyłych gości: Członka Zarządu Województwa Podkarpackiego Tadeusza Pióro, Prezydenta miasta Przemyśla Roberta Chomę oraz wielu zacnych gości, cały Komitet Naukowy konferencji i uczestników.

Dzisiejsza Konferencja poświęcona zagadnieniom chirurgii onkologicznej skłania przede wszystkim do refleksji na temat profilaktyki onkologicznej. Powszechnie wiadomo, że w leczeniu chorób onkologicznych zasadnicze znaczenie ma wczesne wykrywanie symptomów tych schorzeń. Niemniej jednak utworzenie bazy do nowoczesnego leczenia onkologicznego z powodu wzrostu zachorowań na nowotwory znajduje się w priorytetowych zdaniach samorządu województwa.W ostatnich latach Samorząd Województwa Podkarpackiego realizuje szereg inwestycji dotyczących rozwoju infrastruktury w zakresie diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych w celu stworzenia na naszym terenie jak najbardziej sprzyjających warunków do obniżenia śmiertelności z powodu chorób nowotworowych – powiedział Tadeusz Pióro.

Przewodniczący lek. med. Maciej Lewicki podziękował prof. Adamowi Dzikiemu za pełnienie funkcji przewodniczącego Komitetu Naukowego oraz wyróżnił osobistości, które od początku aktywnie i merytorycznie wspierają spotkania, co znacząco podnosi ich prestiż oraz rangę.
Profesor Adam Dziki i Grzegorz Wallner otrzymali pamiątkowe dzwony, odlane w ludwisarni pana Felczyńskiego w Przemyślu.
Program konferencji został podzielony na dwie sesje. Przed południem miała miejsce sesja, której przewodniczył prof. Adam Dziki, zapoznając jej uczestników z aktualnymi metodami i poglądami na temat technik laparoskopowych w chirurgii jelit. Sesje popołudniową otworzył prof. Grzegorz Wallner wykładem na temat „Rak połączenia przełykowo- żołądkowego”. Dyskusja, którą prowadzono po zakończeniu referatów w każdej sesji, była niezwykle ciekawa i potwierdziła nie tylko żywe zainteresowanie uczestników chirurgią laparoskopową, ale także dobry wybór tematów przez komitet naukowy.

Barbara Kołodziej
Kancelaria zarządu

Statystyka

Odwiedza nas 812 gości oraz 0 użytkowników.