Otwórz/zamknij mapę strony

Jak się zaszczepić przeciwko COVID-19?

Załatw sprawę bez wychodzenia z domu. Lista niezbędnych telefonów i adresów e-mail do załatwienia spraw urzędowych.

Miniatura artykułuMarszałek Władysław Ortyl gościł Konsula Generalnego Węgier w Krakowie Tibora Gerencsera. To pierwsza wizyta węgierskiego dyplomaty.

 

Tibor Gerencser objął stanowisko Konsula w 2020 r., i jak sam przyznał, początki jego misji nie były łatwe ze względu na sytuację epidemiologiczną. Obecnie skupia się on na rozwoju współpracy z polskimi regionami, m.in. poprzez utworzenie konsulatów honorowych, w tym w Rzeszowie. Konsul podkreślił, że to właśnie z Podkarpaciem oraz Małopolską Węgrzy mają najlepszy kontakt. 

Spotkanie z marszałkiem Władysławem Ortylem było okazją do omówienia obecnych relacji polsko-węgierskich oraz planów ich rozwoju w związku z inicjatywami podejmowanymi przez obie strony.

Marszałek przyznał, że relacje naszych krajów są bardzo bliskie i intensywne, i w gestii samorządu jest ich podtrzymywanie. Cieszymy się że dzięki utworzeniu szlaku Via Carpatia nasze kraje będą jeszcze bliższe - powiedział. Budowa szlaku przybliży nasze gospodarki, da nowe możliwości przedsiębiorstwom na inwestowanie poza granicami, ale również znacznie ułatwi krajom i regionom dalszy rozwój turystyki. Władysław Ortyl przypomniał również o podejmowanych przez samorząd województwa podkarpackiego działaniach na rzecz utworzenia Makroregionalnej strategii dla regionu Karpat, zwracając się z prośbą o dalsze wsparcie tej inicjatywy.

Podczas spotkania obie strony poparły pomysł organizacji w niedalekiej przyszłości spotkań dla przedsiębiorców polskich i węgierskich, w szczególności związanych z branżą winiarską, które umożliwiłyby nawiązanie nowych kontaktów handlowych, a przede wszystkich wymianę doświadczeń.

Konsul chciałby również promować w Polsce nowy sport – Teqball – czyli połączenie piłki nożnej i tenisa stołowego, licząc na to, że ten nowy węgierski wynalazek zyska taką popularność i rozsławi Węgry jak kiedyś kostka Rubika.

Dariusz Pawłowski

Kancelaria Zarządu UMWP

Fot. Anna Magda

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego