Miniatura artykułuSolidarność to jeden z największych ruchów społecznych w dziejach świata. Walka o wolność Narodów Europy była długotrwałym procesem, na które w dużej mierze rzutowały wydarzenia w Polsce. Jednym z najważniejszych było niewątpliwie powstanie Solidarności w Polsce.

 

 

Konferencja ta miała na celu uczczenie 40-stej rocznicy powstania Solidarności. Miała ona odbyć się w czerwcu ubiegłego roku, ponieważ wtedy dokładnie przypadało 40-ści lat od jej powstanie, jednakże ze względów epidemicznych nie mogła się odbyć. Wydarzenie to jest jednak niezwykle ważne dla Polskiej historii, że nie mogło zostać pominięte. Inicjatorem wydarzenia była wojewoda Ewa Leniart -, która jako pierwsza zabrała głos:

„Pamiętajcie o tym, pomimo tego co robicie i czym się zajmujecie, musicie pamiętać o solidarności, której zawdzięczamy wolność. Nie wolno zapomnieć o tych, którzy walczyli o ideały i wolność. Młodzi ludzie muszą mieć wzorce, które mają swoje imię i nazwisko. Tę wiedzę należy przekazywać, aby Ci bohaterowie nie odeszli w zapomnienie.” 

W otwarciu uczestniczyła także Małgorzata Rauch - Podkarpacki Kurator Oświaty oraz Stanisław Kruczek z Zarządu Województwa Podkarpackiego, ale również wieloletni członek Solidarności.

Jednym z mówców był Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko:

„Robotnicy stali się powiewem wolności. Oni byli siłą Solidarności walcząca o wolność. Solidarność wybrała tą drogę Prawdy i sprawiedliwość. Wzięła na siebie ogromną odpowiedzialność. I dlatego należy o niej pamiętać, aby bohaterzy tego okresu nie odeszli w zapomnienie.”

W konferencji brał również udział Przewodniczący Rzeszowskiej  Solidarności Roman Jakim, który w swoim wystąpieniu podkreślił bardzo ważną rolę związków zawodowych, a mottem jego wystąpienia było hasło: „Niech Solidarność buduje Polskę naszych marzeń.”

Podczas konferencji odbyło się także podsumowanie konkursu – Projekt gry planszowej dla dzieci i młodzieży i rodzin ,,Solidarność 1980 – 2020” oraz wręczenie nagród laureatom konkursu.

Konferencje prowadził Pan Jacek Magdoń - Radny Województwa Podkarpackiego

Prelegentami konferencji byli:

prof. dr hab. Jan Żaryn (IDMN) – Katolicki wymiar ,,Solidarności’.

dr Bogusław Wójcik (IPN) –  „Solidarność” jako rewolucja w myśleniu.

dr Marcin Bukała(IPN) – Strajki w Polsce południowo-wschodniej latem 1980 r.

z perspektywy władzy.

Artur Brożyniak (IPN) – Struktury „Solidarności” w Polsce południowo-wschodniej 1980-1990.

Organizatorem konferencji byli Podkarpacki Kurator Oświaty, Wojewoda Podkarpacki oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Wideo relacja z konferencji dostępna jest pod linkiem: YouTube

Kamil Dudzik

Kancelaria Zarządu