Miniatura artykułuPodpisano umowę na wstępną dokumentację dla obwodnicy Kolbuszowej. Dokumenty przygotuje firma Promost Consulting. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wyda na ten cel prawie 3 mln zł.

W ramach zamówienie przygotowane zostaną m.in. opracowanie studium korytarzowego, studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej oraz materiały do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.  Następnie po opracowaniu dokumentacji przygotowany będzie optymalny wariant przebiegu obwodnicy. Będzie on podstawą opracowania programu funkcjonalno-użytkowego do przetargu na realizację inwestycji w systemie zaprojektuj i wybuduj.

Umowę na wykonanie dokumentacji podpisano dziś podczas zdalnej konferencji prasowej. Wzięli w niej udział m.in. wiceminister infrastruktury Rafał Weber, parlamentarzyści Zbigniew Chmielowiec i Tadeusz Chrzan, marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Ewa Draus oraz dyrektor rzeszowskiego oddziału GDDKIA Bogdan Tarnawski i przedstawiciel wykonawcy.

Bardzo dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w ten projekt. To duży i konkretny krok w kierunku tej inwestycji. Kolbuszowa bardzo długo czekała na tę drogę. Teraz znalazła się w planie 100 rządowych obwodnic. Wpisuje się także w nasz wojewódzki plan budowy obwodnic. Chciałbym przy okazji wrócić do koncepcji kolejnego etapu drogi lotniskowej. Chcemy wskazać na konieczność budowy nowego odcinka drogi lotniskowej, ale z taką opcją od węzła Rzeszów Zachód do obwodnicy Głogowa, który wpisze się w ten ciąg drogowy. Rozmawialiśmy już o tym i myślę że też nasza GDDKIA będzie o tym myślała, bo rzeczywiście ta przepustowość od węzła Rzeszów Północ i odcinka do A4 i starej DK9 wyczerpuje się. Jeszcze raz dziękuję gratuluję, również za to, że wkrótce rozpoczniemy budowę węzła autostradowego w Ropczycach, a przed nami jeszcze oczywiście zjazd z autostrady w okolicach Pilzna – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Duża obwodnica Kolbuszowej znalazła się w ogłoszonym w 2019 roku programie budowy stu obwodnic w całej Polsce. Dziś ministerstwo infrastruktury ogłosiło początek całego procesu. Droga powstanie po tzw. nowym śladzie DK9 o długości ok. 8,5 km. Inwestycja obejmie budowę pełnego zakresu drogi (klasa GP) wraz ze skrzyżowaniami, drogami poprzecznymi, technicznymi i dojazdowymi zapewniającymi dostęp do drogi publicznej, obiektami inżynierskimi i ochrony środowiska.

Tekst Tomasz Leyko

Zdjęcia Mateusz Romankiewicz