Miniatura artykułu

 

 

Izabela Dzieduszycka zostanie pośmiertnie uhonorowana Odznaką Honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” – to jedna z decyzji jaką podjęli radni województwa na marcowej sesji sejmiku.

Sesja rozpoczęła się od raportu Adama Sidora - Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, który przedstawił bardzo szczegółowo dane dotyczące przebiegu pandemii w województwie podkarpackim. Alarmował przy tym, że tak jak w całym kraju, od trzech tygodni obserwowany jest wzrost zakażeń w regionie.

Szczepienia przynoszą efekt. Zakończyły się szczepienia wśród białego personelu i widać, że liczba zachorowań w tej grupie jest już dużo niższa – mówił Adam Sidor.

Kolejnym punktem było przyjęcie uchwały w sprawie nadania  odznaki „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”.

Nie zdążyliśmy za życia przyznać tego odznaczenia, ale śp. Izabela Dzieduszycka nie żyła dla zaszczytów.  Była patriotką, należała do Narodowych Sił Zbrojnych, a następnie do  Krajowej. Była silnie związana z województwem podkarpackim, wywierała wpływ na wiele sfer życia – mówił podczas sesji marszałek Władysław Ortyl.

Dzięki zaangażowaniu Izabeli Dzieduszyckiej roku gmina Zarzecze, powiatjJarosławski i Związek Rodowy Dzieduszyckich herbu Sas powołali do życia Muzeum im. Dzieduszyckich, jako oddział Muzeum w Jarosławiu. Jednym z sygnatariuszy była właśnie Izabela Dzieduszycka, której motywacja i argumenty stały się udziałem pozostałych stron. Pani Dzieduszycka była pomysłodawczynią całego projektu, jego spiritus movens.

Wszelkie działania, otwartość i prospołeczna postawa, zasługują na ogromny szacunek i wdzięczność. Za tą działalność trzeba ją docenić – podkreślał marszałek Ortyl, prosząc radnych o przyjęcie uchwały.

Uchwała została przyjęta przez radnych w drodze aklamacji.

Trzeba było nadążyć za tymi kilometrami dobra, które ciocia Iza zaciągała i do których nas też zaciągała do czynienia dobra. Ciocia Iza zasłużyła swoim życiem na to odznaczenie, ale jesteśmy za nie oczywiście bardzo wdzięczni – powiedział Mateusz Dzieduszycki, który brał udział w zdalnej sesji sejmiku.

Chciałam w imieniu mojej rodziny bardzo serdecznie podziękować, po pierwsze marszałkowi za podjęcie inicjatywy w sprawie tego odznaczenia, kapitule odznaki, a także radnym za podjęcie tej uchwały. To, co zrobiła nasza mama nie byłoby możliwe bez wsparcia lokalnych władz. Mama nie działała dla zasług, ale byłaby dumna z tego wyjątkowego wyróżnienia - powiedziała Maria Dzieduszycka, córka zmarłej Izabeli Dzieduszyckiej, zapewniając, że jej dzieło będzie kontynuowane.

Ważnym punktem były także zmiany w budżecie województwa, a tym samym w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Zaproponowane przez zarząd województwa zmiany w wydatkach i przychodach zostały zaakceptowane przez radnych. Mówi o nich marszałek Władysław Ortyl:

Ostatnim punktem sesji była uchwała w sprawie uchylenia  uchwały Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 27 maja 2019 w sprawie przyjęcia stanowiska wyrażającego sprzeciw wobec promocji i afirmacji ideologii tak zwanych ruchów LGBT. Projekt uchwały został przygotowywany przez radnych z klubu Koalicji Obywatelskiej.

Decyzją radnych projekt uchwały został przekazany do prac dwóch sejmikowych komisji: Rozwoju Regionalnego oraz Bezpieczeństwa Publicznego i Zatrudnienia.

Tekst: Monika Konopka

Zdjęcia: Anna Magda

Video: Michał Hubala

Biuro Prasowe UMWP