Czwartkowe uroczystości przed Komendą Powiatową Policji w Mielcu zgromadziły nie tylko przedstawicieli tej służby mundurowej, ale także mieszkańców miasta, którzy przyszli, by wspólnie oddać hołd pomordowanym przez Sowietów na Wschodzie funkcjonariuszom Policji Ziemi Mieleckiej. Ich nazwiska znalazły się na pamiątkowej tablicy.

Udział w uroczystości wzięli m.in.: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie nadinsp. Henryk Moskwa, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko, a także rodziny poległych funkcjonariuszy.

W dostojnej atmosferze, której towarzyszyło podniesienie flagi państwowej na maszt i odegranie hymnu państwowego, komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Henryk Moskwa w swoim przemówieniu mówił:

Tablica, którą dziś odsłaniamy upamiętnia 34 funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy na tym terenie pełnili służbę. Przywołuje pamięć o ich bohaterskiej postawie i męczeńskiej śmierci. Jej treść przypomina o ofierze Policji Państwowej II Rzeczypospolitej Polskiej podczas II wojny światowej.

Marszałek Władysław Ortyl w swoim przemówieniu, które z tej okazji wystosował do zebranych, odniósł się do zbrodni zadanej Narodowi Polskiemu przez Sowietów:

W tym roku mija 80 lat od haniebnej, bestialskiej zbrodni w Katyniu. Nie ma słów, które właściwie określiłyby rozmiar i brutalność tej zbrodni. Polska straciła rzeszę znakomitych oficerów i funkcjonariuszy. Było to działanie przemyślane i celowe, które miały osłabić siłę polskiego narodu. Wśród pomordowanych znaleźli się także funkcjonariusze Policji Państwowej, a wśród nich 34 policjantów, którzy swoją służbę pełnili na ziemi mieleckiej – mówił marszałek Ortyl, jednocześnie odniósł się do współczesnych oczekiwań wobec Policji i konieczności ich sprostania oraz złożył im podziękowania za codzienna służbę:

W imieniu własnym oraz całej społeczności Województwa Podkarpackiego, doceniam codzienną pracę podkarpackich policjantów. Jestem Wam wdzięczny za poświęcenie – często kosztem prywatnych spraw, za to, że tak odpowiedzialnie wypełniacie swoje obowiązki. Dzięki temu możemy cieszyć się cennym spokojem i bezpieczeństwem – zakończył.

Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart mówiła do zgromadzonych:

Ci, którzy oddali życie w innych miejscach, polscy żołnierze, policjanci, przedstawiciele służb mundurowych II Rzeczypospolitej to kwiat polskiego społeczeństwa, polskiego narodu, który tak niedługo mógł Cieszyć się wolnością i niepodległością – powiedziała wojewoda, dodając:

Ofiary z życia nie mogą być zapomniane, zwłaszcza gdy pełnione są na służbie państwowej. Rolą państwa bowiem jest spłacenie tego długu.

Tablicę uroczyście odsłonili: Komendant Powiatowy Policji podinsp. Jacek Juwa oraz potomkowie zamordowanych - córka przodownika Stanisława Krawczyka - Kamila Rusek oraz wnuk starszego posterunkowego Piotra Wronowskiego – policjant ze Szczecinka Michał Wronowski. Tablicę pamiątkową poświęcili: duszpasterz podkarpackich policjantów - Ksiądz Marek Buchman- oraz ksiądz Bogusław Połeć z Mielca.

Uroczystości uświetnił udział kompanii honorowej Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie. Na zakończenie odczytano apel pamięci i złożono kwiaty pod tablicą.

Tekst i fot.: D. Kozik
Wideo: S. Kieszkowski
BP UMWP