Jak będzie wyglądał świat po pandemii? To pytanie, na które próbowali znaleźć odpowiedź uczestnicy tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Choć formuła nietypowa, bo wykorzystująca zdalną formę kontaktu, to ciesząca się ogromnym zainteresowaniem. W kongresie wzięło udział ponad 120 panelistów - przedstawicieli rządu, samorządu, biznesu i ekonomistów, wśród nich był także wicemarszałek Piotr Pilch.

W debacie uczestniczyli m.in.: Jakub Chełstowski - marszałek województwa śląskiego, Kazimierz Karolczak - przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Krzysztof Kosiński - prezydent Ciechanowa, Marcin Krupa - prezydent Katowic oraz Hanna Zdanowska - prezydent Łodzi.

Eksperci dzielili się doświadczeniami dotyczącymi funkcjonowania samorządów oraz finansowania zadań w czasie pandemii, wydatkowania środków europejskich i możliwościach wsparcia lokalnych biznesów.

Wicemarszałek Piotr Pilch wziął udział w panelu „Samorządy – codzienność i inwestycje”.

- Samorząd Województwa Podkarpackiego podjął szereg działań, które mają wspomóc sytuację gospodarczą spowodowaną koronowirusem. Przesunęliśmy 330 mln zł z RPO na trzy działania, w tym: 50 mln zł na służbę zdrowia, 220 mln zł na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw oraz 60 mln zł to dofinansowanie wynagrodzeń. Środki zostały przesunięte bez uszczerbku budżetów innych zadań. Jednocześnie nie planujemy cięcia środków przeznaczonych na inwestycje – powiedział wicemarszałek Piotr Pilch.

Europejski Kongres Gospodarczy potrwa do 20 maja. W dniach 2-4 września planowane jest spotkanie na żywo w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodku w Katowicach.


Tekst: N. Mierzwa-Sowa
Kancelaria Zarządu
Fot.: D. Kozik
Biuro Prasowe