Drugi dzień kongresu w podrzeszowskiej Jasionce to kolejna tura dyskusji dotyczących gospodarki, biznesu i współpracy między firmami. To także czas ogłaszania ważnych inwestycji, jak budowa jednej z najnowocześniejszych baz serwisowych samolotów w Europie, czy budowa drugiej linii technologicznej w rzeszowskiej spalarni śmieci. Gośćmi drugiego dnia kongresu byli: prezydent RP Andrzej Duda oraz premier RP Mateusz Morawiecki.

Premier RP Mateusz Morawiecki mówił w G2A Arena o rozwoju polskiej gospodarki, a jego przemówienie nabrało charakteru sprawozdania polskiego rządu z ostatnich czteroletnich działań. Premier nawiązał do zdefiniowanych jeszcze na początku obecnej kadencji pułapek gospodarczych, które przez lata blokowały prawidłowy rozwój polskiej gospodarki oraz działań, jakie podjął polski rząd w celu wyjścia z nich oraz zniwelowania ich negatywnych konsekwencji. Jedna z pułapek to pułapka demograficzna:

- Wyzwania demograficzne są bardzo poważne i manifestują się przez brak rąk do pracy. Każdy polski rząd w kolejnych latach powinien postawić sobie takie zadanie, jakie my sobie postawiliśmy, czyli przyciągać Polaków z zagranicy, co oznacza mniej łez i podzielonych rodzin, to także ogromny i cenny kapitał doświadczeń i finansowy – mówił premier. Do drugiej pułapki zaliczył rozwój zależny polskiej gospodarki, polegający na uzależnieniu się od kapitału zagranicznego, jednocześnie zwrócił uwagę na odwracanie się tego trendu:

- W 2019 roku po raz pierwszy mamy więcej Polaków, którzy oszczędzają, niż tych którzy nie mogą sobie na to pozwolić. To przełom i zwrot, którego jesteśmy świadkami – mówił premier ze sceny. Sporo uwagi poświęcił kolejnej pułapce – słabości instytucji:

-  Wiemy doskonale, jak ważne jest, aby usprawnić instytucje państwa, bo wspólnym mianownikiem wszystkich krajów, które odniosły sukces gospodarczy, jak Hiszpania, Japonia, Tajwan, Niemcy, Chiny są właśnie silne instytucje, choć gospodarki niedojrzałe uważają inaczej – zauważył premier Morawiecki, który do kolejnych pułapek zaliczył także: niską marżę i pułapkę średniego rozwoju:

- Po raz pierwszy możemy przeskoczyć albo ominąć pewne etapy rozwoju gospodarczego, żeby za kilka, czy kilkanaście lat firmy informatyczne, ale i inne, jak chociażby meblarskie czerpiące dobrodziejstwa z technologii, żeby mogły narzucać wyższe marże, a wyższe marże to wyższe wynagrodzenia – mówił premier. Podsumowując swoje wystąpienie zapewnił, że polski rząd będzie wspierał polski kapitał w kraju i za granicą:

- Dziś, walka konkurencyjna odbywa się bardzo często na poziomie sprytnych regulatorów. Oświadczamy wszystkim regulatorom - będziemy iść w ich ślady, będziemy wspierać polski biznes, polski kapitał, polskiego przedsiębiorcę, bo to jest droga do realizacji polskiego modelu państwa dobrobytu, bo w ich produktach, usługach będzie tkwiła polska wiedza i polskie talenty. Polska ma jeden z najsilniejszych wzrostów gospodarczych na świecie, należymy do grupy 22 najsilniejszych krajów świata, domykamy lukę podatkową, podnieśliśmy problem rajów podatkowych, przesunęliśmy około 70 mld zł na cele społeczne od mafii paliwowych, nie podnosząc podatków, obniżyliśmy VAT, CIT, obniżamy ZUS dla przedsiębiorców – wymieniał premier.

- Budujemy silną gospodarkę, która będzie odpowiadała na aspiracje ambitnych ludzi, ci natomiast, którzy potrzebują wsparcia będą mogli korzystać z niego w dużym stopniu, a sektor finansów publicznych będzie gwarancją długoletniego wzrostu gospodarczego. Wszystkie te działania, które wdrożyliśmy będą nas wiodły ku państwu, które odniesie ogromny sukces na arenie międzynarodowej, ale też pozwolą zaspokoić ambicje Polaków w Polsce – zakończył premier Mateusz Morawiecki.

Powstanie baza obsługi technicznej samolotów

Podczas kongresu doszło do ogłoszenia inwestycji dotyczącej budowy największej bazy obsługi technicznej samolotów, która powstanie na Podkarpaciu. Do 2022 roku PGL i LOTAMS zainwestują w regionie pół miliarda złotych tworząc 1,6 tysiąca nowych miejsc pracy.

prezes Rafał Milczarski PLL LOT i PGL ogłosił nabycie dwóch działek na terenie   lotniska Rzeszów-Jasionka. Działki mają 13 hektarów powierzchni i powstanie na nich jedna z największych i najnowocześniejszych baz obsługi technicznej samolotów w Europie.

- Jestem ogromnie szczęśliwy, że ta inwestycja powstanie tu na Podkarpaciu. Wieńczymy w ten sposób nasze poszukiwania miejsca, gdzie będziemy serwisować samoloty – nie ukrywał radości prezes Rafał Milczarski. - Jestem pod ogromnym wrażeniem metamorfozy, jakiej podlega ten region. Dolina Lotnicza tętni życiem, wysokospecjalistyczne kadry wypełniają kolejne powstające tu firmy. Cieszę się, że inwestycja PGL i LOTAMS przełoży się na jeszcze bardziej dynamiczny wzrost energii gospodarczej Podkarpacia – podkreślał prezes. 

W bazie, która do 2022 roku powstanie w podrzeszowskiej Jasionce serwisowane będą najnowocześniejsze samoloty pasażerskie świata. Pierwszy etap, w którym firma zainwestuje około 150 mln złotych miejsca pracy dla ponad 300 wysoko wykwalifikowanych profesjonalistów. Docelowo inwestycja będzie kosztować około pół miliarda złotych a w bazie zatrudnienie znajdzie 1600 pracowników. Docelowo w bazie będą mogły być serwisowane 4 samoloty klasy Dreamliner i pięć  mniejszych maszyn wąskokadłubowych np. Boeing 737 lub alternatywnie – 15 maszyn wąskokadłubowych lub nawet 20 samolotów regionalnych (np. Embraer 195).

- To wielki dzień dla Podkarpacia, kiedy możemy ogłosić że PGL i LOTAMS ogłaszają konkrety dotyczące tak wielkiej i ważnej inwestycji – mówił w Jasionce marszałek Władysław Ortyl. – Chcemy rozwijać nasze lotnicze DNA, prężnie rozwija się Dolina Lotnicza, inwestujemy w nasze lotnisko, rozwija się infrastruktura okołolotniskowa, jak chociażby otwarty przed tygodniem hotel, rozwija się cargo. Inwestycja PGL i LOTAMS to wielki krok w stronę jeszcze lepszego wykorzystania potencjału, jaki mamy na Podkarpaciu. Dziękuję za te decyzje – powiedział na briefingu prasowym marszałek Władysław Ortyl.   

- Gospodarzem inwestycji w Jasionce będzie LOTAMS – największa w Polsce, dynamicznie rozwijająca się spółka z branży MRO. Do klientów LOTAMS należą poza narodowym operatorem PLL LOT, takie linie lotnicze jak KLM Cityhopper, British Airways CityFlyer, DHL czy Emirates. LOTAMS jest dostawcą usług związanych z techniczną obsługą samolotów cywilnych wąsko i szeroko kadłubowych, cargo, a także wojskowych. Działa nieprzerwanie od lat 30. XX w. i zatrudnia ponad 1000 pracowników. O nowej inwestycji mówiła podczas kongresu prezes LOTAMS Aleksandra Juda.

- Nasza firma  oferuje najwyższej jakości usługi poprzez wykonywanie przeglądów technicznych, zgodnie z najdoskonalszymi standardami, by zapewnić niezawodność operacji lotniczych i bezpieczeństwo pasażerom.  Na Podkarpaciu powstanie 1,6 tysiąca miejsc pracy , już szukamy wysoko wykwalifikowanych pracowników. Współpracujemy ze szkołami z Rzeszowa i Krosna, by szkolić młodych ludzi tak, aby mogli trafiać do n as najlepsi, już przygotowani na potrzeby bardzo wymagających i specjalistycznych działań- podkreślała prezes Juda.

- Stworzenie nowoczesnej bazy tuż obok lotniska to dla nas szansa  na zacieśnienie współpracy z Polską Grupą Lotniczą i PLL LOT , co mamy nadzieję przełoży się na rozwój ilości połączeń lotniczych z Rzeszowa   - Adam Hamryszczak  prezes zarządu spółki  Port Lotniczy "Rzeszów-Jasionka".

Inwestycje proekologiczne na Podkarpaciu

Kolejnym ważnym wydarzeniem podczas drugiego dnia Kongresu 590 było podpisanie listu intencyjnego na budowę drugiej linii technologicznej w rzeszowskiej spalarni śmieci. List ze strony samorządu województwa podpisał marszałek Władysław Ortyl a ze strony PGE Polska Grupa Energetyczna - wiceprezes Ryszard Wasiłek oraz prezes PGE Energia Ciepła.

- To ważna decyzja, która pozwoli nam zracjonalizować gospodarkę odpadami na Podkarpaciu. Nikt z nas nie wiedział, że ten rynek będzie się tak dynamicznie rozwijał. Odpady to ochrona środowiska, ale także element gospodarki kraju i Podkarpacia. Chcemy, żeby nasze środowisko było w jak najlepszej kondycji, a odpady udawało się jak najlepiej zagospodarowywać  – tak podczas briefingu na stoisku PGE mówił marszałek Władysław Ortyl.

Marszałek podkreślał dobrą współpracę z grupą PGE:

- Rozmawiając, podpisując deklarację wchodzimy w taka synergię, która ma służyć społeczeństwu i środowisku. Dlatego dziękuję władzom PGE – podkreślał marszałek Ortyl.

- Projektując rzeszowską spalarnię przygotowaliśmy drugą nitkę. Ona nie jest jeszcze wyposażona technologicznie. Nie spodziewaliśmy się, że w tak krótkim czasie będziemy podejmować decyzję o uruchomieniu drugiej nitki - mówił Ryszard Wasiłek, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Ta druga nitka w spalarni jest przykładem tego jak działamy na rzecz lokalnej społeczności , ochrony środowiska i poprawy jakości życia naszych klientów. Mam nadzieję, że już niebawem będziemy mogli zakomunikować, że ta budowa będzie rozpoczęta – mówił Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Energia Ciepła. Planowany projekt zwiększy wydajność rzeszowskiej spalarni ze 100 tys. do 180 tys. ton rocznie. Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE) w Rzeszowie została wybudowana w październiku 2018 roku. To nowoczesny i ekologiczny obiekt służący unieszkodliwianiu odpadów komunalnych i pozwalający na odzyskiwanie z nich energii.

Na zakończenie drugiego dnia w obecności marszałka województwa został podpisany list intencyjny, który inicjuje powstanie spółki, mającej podjąć się budowy polskiego samolotu. List podpisali przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu, Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa i MŚP.

Tekst: D. Kozik, A. Gorzelak-Nieduży, M. Konopka
Fot: M. Mielniczuk
Wideo: S. Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP