191007 mielecPKP Polskie Linie Kolejowe przyłączą się do budowy wiaduktu nad linią kolejową L25 w Mielcu. Taką deklarację złożył dziś sam prezes zarządu spółki Ireneusz Merchel.

W Dworku Oborskich w Mielcu podpisano w tej sprawie list intencyjny. Podpisy pod nim obok prezesa PKP PLK złożyli także marszałek województwa Władysław Ortyl, starosta Stanisław Lonczak oraz prezydent Mielca Jacek Wiśniewski. Obecny był także europoseł Tomasz Poręba. PKP PLK w pewnym sensie dołącza więc do porozumienia zawartego w czerwcu przez samorządy miasta, powiatu i województwa, które ustalało podział zadań i kompetencji przy budowie obiektu.

- Współpraca przyniosła bardzo korzystne efekty. Po wizycie mojej i europosła Tomasza Poręby w ministerstwie infrastruktury udało się namówić PLK do współpracy przy tworzeniu wiaduktu, a właściwie węzła drogowego. To rozwiązanie jest konieczne w tym miejscu. Przypomnę że dołożyliśmy ostatnio kolejne 22 miliony do remontu linii kolejowej dzięki czemu poprawione zostaną kwestie bezpieczeństwa - przekonywał marszałek Władysław Ortyl.

- Sprawy bezpieczeństwa są dla nas bardzo ważne dlatego zależy nam aby nasze inwestycje były prowadzone pod tym kątem. Chcę też podkreślić bardzo dobry klimat rozmów w tej sprawie. Nie chcę mówić o konkretnych kwotach. Będziemy odpowiedzialni za przęsło nad linią kolejową, dlatego trudno dziś powiedzieć jaki będzie to koszt, ale na pewno będzie to wartość kilku milionów złotych- powiedział prezes Merchel.

- Cieszę się , że dzięki współpracy robimy kolejny krok do przodu. Od wielu lat staraliśmy się o remont tej linii i dziś remont jest faktem. Teraz powstanie niezbędny wiadukt. Kwestia bezpieczeństwa jest najważniejsza i za to również dziękujemy  - powiedział europoseł Tomasz Poręba. 

Słowa podziękowania składali także starosta Stanisław Lonczak i prezydent Mielca Jacek Wiśniewski, którzy zabiegają także o dofinansowanie  tej inwestycji z rządowego Funduszu Samorządowych Dróg Lokalnych.

Wiadukt jest niezwykle potrzebny. W miejscu gdzie powstanie droga od nowego mostu krzyżować się będzie z linią kolejową, która także jest na etapie modernizacji. Zwiększonych ruch samochodów przez nowy most na Wisłoce, a także wzrost kursów pociągów powoduje konieczność utworzenia bezkolizyjnego węzła drogowego. Powstanie też nowy układ dróg lokalnych, który musi zapewnić komfortowy dojazd mieszkańcom domów jednorodzinnych, które zlokalizowane są w tamtej okolicy.  

Inwestorem jest starostwo, które dostosowuje właśnie projekt. Wsparcie finansowe do inwestycji deklaruje miasto zgodnie z zapisami listu intencyjnego z 2016 roku.

Samorząd województwa realizuje budowę mostu na Wisłoce wraz z nowym odcinkiem drogi wojewódzkiej do Rzędzianowic, a w kolejnym etapie z Rzędzianowic do Piątkowca. Remont linii kolejowej, który realizuje właśnie PKP PLK także dofinansowany jest przez samorząd województwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Aktualny koszt remontu to 268 mln zł z czego dofinansowanie RPO to 197 mln złotych.

Tomasz Leyko rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie

Fot. Marietta Mateja Nowak/UM Mielec