Samorząd Województwa Podkarpackiego

bip27 epuap27 rss27 mowiaca przegladarka ruch sluch

Jerzy Kwieciński superministrem!

190920 j kwieciniskiPochodzący ze Stalowej Woli minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński, odebrał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy nominację na stanowisko ministra finansów. Od dziś będzie nadzorował pracę obu resortów. W latach 2005-2007 współpracował z ówczesnym sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Władysławem Ortylem, pracując m.in. przy tworzeniu kluczowego dla Podkarpacia programu Polska Wschodnia.

- To doświadczony fachowiec, doskonale poruszający się w tematyce funduszy unijnych. Warto przypomnieć, że w czasie jego pracy w ministerstwie w latach 2005-2008 powstał program Polska Wschodnia, dający realną szansę na wyrównanie różnic rozwojowych między regionami wschodniej i zachodniej części naszego kraju. Jerzy Kwieciński to także lokalny patriota, bardzo zaangażowany w sprawy Podkarpacia. Dlatego wiadomość o nominacji przyjmuję z nieskrywaną radością – powiedział na wiadomość nominacji marszałek Władysław Ortyl.

Jerzy Kwieciński

Absolwent i doktorant Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. W 1996 r. ukończył studia MBA. Jest także absolwentem Podyplomowego Studium dla Menedżerów w Szkole Głównej Handlowej. Pracował jako nauczyciel akademicki i pracownik naukowy na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, prowadził projekty badawczo-rozwojowe na rzecz przemysłu. W latach 1993-2004 pracował w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce.

W latach 2005-2008 pełnił funkcję wiceministra rozwoju regionalnego. Był bezpośrednio odpowiedzialny za koordynację polityki rozwoju kraju i polityki spójności (Strategia Rozwoju Kraju 2007-2015 i Narodowa Strategia Spójności 2007-2013) oraz za negocjacje z Komisją Europejską. Uczestniczył w przygotowaniu programów operacyjnych. Od maja 2008 r. prezes zarządu Fundacji Europejskie Centrum Przedsiębiorczości i wiceprezes zarządu Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości sp. z o.o. Ekspert BCC ds. rozwoju regionalnego i funduszy strukturalnych. Zajmował się również doradztwem przy raportach Banku Światowego.

W latach 2015-2018 sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, od 9 stycznia 2018 r. minister inwestycji i rozwoju w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego.

Jest przewodniczącym Konwentu Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Od 2015 r. członek Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Oprac. na podst Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

 

190920 kwiecinski3

190920 kwiecinski