Przed pokazami lotniczymi w Jasionce nadano imię Lotników powstałemu tam rondu oraz odsłonięto pamiątkową tablicę upamiętniającą polskich pilotów, którzy w latach 1977 - 2006 zdobywali tytuły Mistrzów Świata i Europy. Odsłonięty został także samolot - pomnik Wilga. Zarząd województwa reprezentował członek zarządu Stanisław Kruczek.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele lokalnego samorządu, władz województwa oraz miasta Rzeszowa. Obecni byli także piloci oraz rodziny nieżyjących już medalistów.

Imię Lotników otrzymało rondo prowadzące do lotniska w Jasionce, które powstało w ramach przebudowy dróg. Powstało ono w miejscu, gdzie od lat 40-tych XX w. stał hangar Aeroklubu Rzeszowskiego. Rondo ma upamiętniać wszystkich polskich pilotów, skoczków, ale także mechaników oraz instruktorów. Atrakcją otwarcia był pokaz skoczków spadochronowych.

Odsłonięto również samolot – pomnik Wilga, który przez pół wieku był głównym statkiem powietrznym polskich aeroklubów. Konstrukcja ta przez 30 lat używana była przez samolotową reprezentację Polski, która z każdych zawodów przywoziła medale.

Trzecim ważnym elementem uroczystości było odsłonięcie tablicy upamiętniającej polskich pilotów, którzy w latach 1977 – 2006 na samolocie PZL-104 Wilga zdobywali tytuły Mistrzów Świata i Mistrzów Europy.

Opr. Monika Konopka
Fot. Katarzyna Osóbka - Opoń