Polacy mieszkający na Ukrainie oraz wiele grup z Polski wzięło udział w obchodach 99. rocznicy Bitwy pod Zadwórzem. Wśród obecnych nie zabrakło licznych delegacji z Podkarpacia, w tym uczestników wyjazdu edukacyjnego zorganizowanego przez Samorząd Województwa Podkarpackiego.

W uroczystościach upamiętniających 99. rocznicę bitwy pod Zadwórzem wzięli udział m.in. minister Jan Józef Kasprzyk – szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie na czele z kierownikiem placówki Katarzyną Sołek, zastępca Attache Obrony płk Zbigniew Lenarczyk czy przedstawiciele instytucji publicznych i władz samorządowych z  Polski.

Bitwa pod Zadwórzem miała miejsce 17 sierpnia 1920 roku. Bohaterski batalion dowodzony przez kpt. Bolesława Zajączkowskiego, składający się głównie z lwowskiej młodzieży, stawił na przedpolach miasta czoła o wiele liczniejszym siłom 1. Armii Konnej Siemiona Budionnego. W heroicznym boju z bolszewikami, który wpłynął na rezultat całej wojny, poległo 318 z 330 obrońców, co przyniosło w naszej kulturze pamięci porównania bitwy zadwórzańskiej do starożytnych Termopil.

Samorząd Województwa Podkarpackiego, świadomy rangi historycznej Bitwy pod Zadwórzem, zorganizował we współpracy ze Związkiem Strzeleckim „Strzelec” w Rzeszowie wyjazd edukacyjny podkarpackiej młodzieży na jej obchody. Około 150 strzelców, harcerzy i młodych patriotów wzięło udział w uroczystościach na Cmentarzu Obrońców Lwowa, organizowanych przez ZS „Strzelec”, a następnie przy słynnym kurhanie w Zadwórzu, gdzie organizatorem obchodów było Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

Podkarpacie, oprócz oficjalnej delegacji samorządu województwa i uczestników wyjazdu edukacyjnego, reprezentowała także m.in. tradycyjna grupa z Ziemi Leżajskiej oraz uczestnicy Rowerowego Rajdu Zadwórzańskiego z Przemyśla.

Organizacja wyjazdu edukacyjnego na obchody 99. rocznicy Bitwy pod Zadwórzem odbyła się w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów, współtworzonego przez samorząd województwa.

Mateusz Werner UMWP
Foto: Mateusz Werner
Dawid Tabor
Aleksander Kuśnierz - Kurier Galicyjski
Wideo: Kamil Grabowski