190809 muczne

W Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem rozpoczęły się II Karpackie Dni Dobrosąsiedztwa. Wydarzenie jest kontynuacją ubiegłorocznej imprezy, w tym roku jednak do udziału zostały zaproszone oprócz partnerów z Ukrainy także inne regiony karpackie z Węgier, Słowacji i Rumunii. Pierwszego dnia w piątek zaplanowana jest konferencja, drugiego w sobotę spotkanie przenosi się na Ukrainę. W związku z tym od 8 do 10 sierpnia uruchomione zostało tymczasowe przejście Wołosate-Łubnia.

W wydarzeniu biorą m.in. udział Małgorzata Jarosińska – Jedynak – podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Marcin Przydacz - podsekretarz stanu ds. polityki wschodniej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Katarzyna Sołek - Konsul RP we Lwowie, Vasyl Pavlyuk – Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie, są także konsulowie Słowacji i Wegier – Slavomir Nadzi i Laszlo Szubert. Wśród gości jest wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, a samorząd województwa reprezentuje marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Ewa Draus. Są też licznie samorządowcy w tym wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka oraz wicemarszałek województwa łódzkiego Wojciech Kałuża. Nie zabrakło też przedstawicieli służb mundurowych, obecni są również przedstawiciele instytucji oraz stowarzyszeń, dla których rozwój przestrzeni karpackiej ma duże znaczenie. Wśród gości z zagranicy są włodarze i przedstawiciele regionów ze Słowacji, Ukrainy, Węgier i Rumunii. Najliczniejsza jest delegacja z Obwodu Zakarpackiego – oprócz przedstawicieli tamtejszego samorządu są także goście m.in. z ministerstw, służby celnej, radni, a także reprezentujący inne instytucje i stowarzyszenia.

Spotkanie rozpoczęło się od projekcji filmu, który w skrócie pokazuje działania podejmowane przez województwo podkarpackie na rzecz integracji i rozwoju obszaru karpackiego. Zachęcamy do jego obejrzenia:

 

Otwierając spotkanie regionów karpackich Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl mówił o tym, że tym, czego regiony karpackie najbardziej potrzebują, aby zwiększyć tempo swojego rozwoju jest Strategia Karpacka:

- Ta strategia jest przedmiotem prac parlamentarnych, zabiegów dyplomatycznych, ale w jej przygotowanie także włączają się państwa członkowskie UE i rządy tych państw. Chcemy też, aby była ona animowana przez nas, samorządowców, którzy są najbliżej mieszkańców Karpat – mówił marszałek Ortyl.

Marszałek podkreślał również, że wielkie znaczenie dla rozwoju regionu karpackiego ma Konwencja Karpacka:

- Tak się składa, że w przyszłym roku Polska obejmie na trzy lata przewodnictwo w Konwencji Karpackiej, a spotkanie stron konwencji odbędzie na Podkarpaciu. Dzisiaj przygotowujemy się do tego ważnego wydarzenia – mówił marszałek, dodając, że w przededniu nowej perspektywy finansowej UE jest dobry moment, aby podejmować takie inicjatywy, jak starania o strategię dla Karpat.

Małgorzata Jarosińska – Jedynak – podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju mówiła z kolei o kwestiach finansowych dotyczących obszaru karpackiego:

- Karpaty należą do najbiedniejszych obszarów w Unii Europejskiej i nadal potrzebują dodatkowego bodźca do rozwoju. Dlatego zabiegamy o utworzenie strategii makroregionalnej dla obszaru Karpat, bo mamy nadzieje, że ona pozwoli na bardziej optymalne wykorzystanie środków finansowych.

- Jeśli będziemy mówić o rozwoju regionu karpackiego wspólnie, jeśli połączymy siły, jesteśmy w stanie dużo więcej osiągnąć. Będzie też bardziej słyszalny nasz głos, a wiele mamy do nadrobienia, dlatego ta inicjatywa jest tak ważna – mówiła z kolei Ewa Leniart - wojewoda podkarpacki.

Igor Bondarenko – Przewodniczący Zakarpackiej Obwodowej Administracji Państwowej podkreślał, że cieszy go wspólna inicjatywa, jaką są Dni Dobrosąsiedztwa:

- Jestem szczęśliwy, że mogę być tutaj i że wspólnie organizujemy to wydarzenie. Współpraca transgraniczna jest bardzo ważna dla naszego regionu – podkreślał Igor Bondarenko.

- Ukraina znajduje się w ważnym momencie reform, powstaje nowa Ukraina, bardziej europejska, Mamy nowego prezydenta i rząd. Liczymy, że kierunek polityki ulegnie zmianie, w tym polityki zagranicznej. Kurs jaki obraliśmy „ku Europie” pozostanie bez zmian – podkreślał z kolei Iosip Borto – zastępca przewodniczącego Zakarpackiej Rady Obwodowej

Po oficjalnych wystąpieniach otwierających Karpackie Dni Dobrosąsiedztwa rozpoczął się pierwszy panel dyskusyjny „Jaka przyszłość dla Karpat?”. Wzięli w nim między innymi udział: podsekretarz stanu Małgorzata Jarosińska – Jedynak, Marcin Przydacz – podsekretarz stanu ds. polityki wschodniej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Igor Bondarenko – szef Zakarpackiej Obwodowej Administracji Państwowej, Dezső Török, Przewodniczący Komitatu Borsod-Abaúj-Zemplén z Węgier. Wśród poruszanych tematów znalazły się kwestie dotyczące strategii karpackiej, międzyregionalnych inicjatyw podejmowanych w celu zwiększenia dostępności Karpat. Mówiono również o barierach w rozwoju partnerstwa i karpackiej tożsamości.

Kolejnym punktem piątkowego, konferencyjnego dnia był popołudniowy blok prezentacji o Programie Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina, a także debata o jego przyszłości w nowej unijnej perspektywie 2021-2027. Odbyła się także prezentacja Stowarzyszenia Obszarów Górskich „Euromontana” oraz pokaz umiejętności funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Organizatorem Karpackich Dni Dobrosąsiedztwa jest województwo podkarpackie przy współudziale polskiego Oddziału Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina.

Monika Konopka

Fot/wideo Monika Konopka/Michał Mielniczuk