W rocznicę śmierci gen. broni Władysława Sikorskiego zorganizowano w Rzeszowie uroczystości patriotyczne. Zarząd Województwa Podkarpackiego reprezentował Stanisław Kruczek –członek zarządu.

Obchody rocznicowe odbyły się w rzeszowskim Parku Jedności Polonii z Macierzą, gdzie stoi pomnik Wodza Naczelnego z okresu II wojny światowej. Generał Sikorski – współautora zwycięstwa nad Armią Czerwoną w 1920 r., premiera II RP, w czasie II wojny światowej Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych i szefa rządu RP na uchodźstwie.

Okoliczności śmierci gen. Władysława Sikorskiego do dziś budzą kontrowersje.

Samolot Liberator II AL523, którym generał wracał z inspekcji Armii Polskiej na Wschodzie, spadł do morza o godz. 23.07 (zegarki zatrzymały się także na godz. 23.06). W katastrofie śmierć poniosła także córka generała i jego współpracownicy, m.in. szef sztabu Naczelnego Wodza Tadeusz Klimecki.

Przyczyn katastrofy nie wyjaśniono w pełni do dziś. Według oficjalnej wersji, przedstawionej w raporcie brytyjskiej komisji badającej wypadek w 1943 r., przyczyną katastrofy było zablokowanie steru wysokości. Niektórzy uważają jednak, że był to zamach. Jako możliwych autorów wskazywano m.in. sowiecki wywiad, Anglików oraz polską opozycję wobec Sikorskiego.

W listopadzie 2008 r., w ramach śledztwa IPN ekshumowano szczątki gen. Sikorskiego z trumny w katedrze na Wawelu. Badania ustaliły, że generał zginął w wyniku obrażeń wielu narządów, typowych dla ofiar katastrof komunikacyjnych.

Reprezentujący Zarząd Województwa Stanisław Kruczek odczytał list w imieniu marszałka Władysława Ortyla.

Obowiązkiem nas współczesnych jest dziś przekazywanie pamięci o narodowych bohaterach kolejnym pokoleniom Polaków. To ważne, by tworzyć mentalną nić między pokoleniami i przekazywać tym samym wartości, o które walczyli nasi przodkowie. – podkreślił Stanisław Kruczek.

Uroczystości uświetniła obecność kompanii honorowej 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Oprócz odśpiewania hymnu narodowego i wciągnięcia na maszt flagi, zebrani wysłuchali apelu pamięci oraz salwy honorowej. Na koniec przedstawiciele władz i organizacji złożyli kwiaty.

Justyna Łotocka
Kancelaria Zarządu