Jurgis Kairys to legenda akrobacji lotniczych. Tak mówią o nim koledzy - najczęściej sporo młodsi - którzy marzą, aby latać tak jak on. Litewski pilot i inżynier był jedną z gwiazd V Podkarpackich Pokazów Lotniczych.

Ilość osiągnięć Jurgisa jest tak wielka, że nie wiadomo, od których zacząć. Mistrz i wicemistrz świat oraz mistrz Europy w akrobacjach lotniczych zasłynął nie tylko niezwykle brawurowymi manewrami, ale także stworzeniem własnych ekscytujących figur, których oglądanie nie jest zalecane widzom o słabych nerwach. Jest nawet twórcą własnego samolotu do akrobacji!

Urodzony przez 67. laty w Krasnojarsku światowej klasy litewski pilot akrobacyjny i inżynier lotnictwa swym talentem, odwagą i ambicjami zadziwia od lat. Marzyć o lataniu zaczął jako dziecko, gdy obserwował samoloty lądujące nieopodal domu oraz fascynując się lotem ptaków.

Jako 21-latek ukończył szkołę lotniczą w Danii, uzyskując tytuł inżyniera płatowca. Rok później rozpoczął treningi akrobacji w Klubie Lotniczym w Kownie. Już trzy lata później jego talent i determinacja zdobyły mu miejsce w elitarnej drużynie narodowej. W 1984 roku, po ukończeniu Akademii Lotnictwa Cywilnego w Sankt Petersburgu, został pilotem inżynierskim.

Popularny i oczywisty dziś dla znawców podniebnej ekwilibrystyki styl latania w klasie unlimited został stworzony właśnie przez Kairysa i jego kolegę Steponasa Artiskeviciusa, na przełomie lat 70-tych i 80-tych XX wieku.

Jurgis Kairys zasłynął swymi niezwykłymi i spektakularnymi występami w klasie Freestyle. Wiele jego widowiskowych i niebezpiecznych manewrów przeszło do historii akrobacji lotniczych. W 1987 roku zadziwił „kołem Kairysa”, a 5 lat później „małą pętlą”. Miano  „Lotu Stulecia” zyskał przelot pilota pod wszystkimi mostami na rzece Wilii w Wilnie, we wrześniu 1999 roku.

Stawkę trudności i adrenaliny podbił rok później swym najsłynniejszym numerem kaskaderskim. Widzom dech w piersi zaparł przelot „do góry kołami” pod mostem dla pieszych w swym rodzinnym Kownie. Ten wyczyn został okrzyknięty „Ultralotem”.

Umiejętności inżynieryjne i pilotażowe Kairysa od lat są doceniane, chociażby poprzez    współpracę z Biurem Projektowym Suchoj, gdzie testował i pomagał rozwijać możliwości samolotów takich jak Su-26, 29 i 31. W 2004 roku stworzył własny samolot „JUKA”, którego możliwości cały czas modyfikuje.

Prywatnie Jurgis jest niezwykle otwartym i pozytywnym człowiekiem, który swym życiem udowadnia, że marzenia mogą się spełniać. Nawet, jeżeli jest to marzenie o byciu „gwiazdką z nieba”.

A 2 czerwca litewska legenda lotnictwa zaprezentowała się na stalowowolskim niebie nad Turbią. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Jurgisem Kirysem.

 

Aleksandra Gorzelak – Nieduży
Foto Michał Mielniczuk
Video Sebastian Kieszkowski