Samorząd Województwa Podkarpackiego

bip27 epuap27 rss27 mowiaca przegladarka ruch sluch

[VIDEO] Lotnicze emocje pod Stalową Wolą

 

Pierwszy blok pokazów już za nami. Na lotnisku w Turbi można było zobaczyć podniebne akrobacje między innymi: Jurgisa Kairysa, Łukasza Czepieli i Macieja Pospieszyńskiego. Zachwyt publiczności wzbudził też wyrzut skoczków oraz loty grupowe. Atmosfera pikniku rodzinnego przyciągnęła do Turbi tysiące rodzin z dziećmi. Uczestnicy chwalą bogaty program pokazów i liczą na kolejne emocje.

Loty jako pierwsi rozpoczęli modelarze skupiając uwagę publiczności na błękitnym niebie. Po nich w powietrzu znaleźli się między innymi: Jurgis Kairys  - mistrz i wicemistrz świata w akrobacjach lotniczych, który zasłynął nie tylko ze swoich brawurowych manewrów, ale także z ciekawych figur oraz Łukasz Czepiela, który w sezonie 2018 sięgnął po mistrzostwo świata Red Bull Air Race w klasie Challenger.

Dopływ adrenaliny zapewniła widzom krośnieńska grupa CellFast Flying Team latająca na francuskich samolotach Socata Morane, osiągających prędkość nawet do 240 km/h. Na niebie znalazł się także najnowszy nabytek Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła Antonov AN-2. Publiczność zobaczyła w powietrzu także wyprodukowanego w ubiegłym roku na podstawie planów z lat 60. dwumiejscowego Hatz Classic, a także amerykańską lekką konstrukcję z końca lat 30. - Piper Cub. Popis swoich mistrzowskich umiejętności na maszynie Extra 330 S.C. dał także Maciej Pospieszyński.

Tegorocznym pokazom sprzyja słoneczna pogoda i atmosfera pikniku rodzinnego. Z godziny na godzinę na lotnisko przybywa coraz więcej ludzi spragnionych mocnych wrażeń. Rejestracje samochodów zdradzają jednak, że nie są to tylko mieszkańcy Podkarpacia, ale także innych regionów.

- Cieszymy się, że pokazy lotnicze odbywają się w naszym mieście, mamy jednak nadzieję, że nie po raz ostatni. Chcielibyśmy co roku podziwiać gwiazdy lotniczych akrobacji – mówiła pani Maria ze Stalowej Woli, która ze swoją rodziną przyjechała do Turbi.

- Przyjechaliśmy tu z Lublina, bardzo nam się podobają pokazy. Właśnie dowiedzieliśmy się, że to już piąte pokazy lotnicze na Podkarpaciu. To bardzo fajna impreza i świetna inicjatywa. Nie wiedzieliśmy też, że wasz region tak bardzo jest związany z lotnictwem – powiedział pan Jerzy.

- Kochamy lotnictwo i pokazy. To już nasze drugie w życiu. Po raz pierwszy na pokazach byliśmy w rodzinnym Krośnie dwa lata temu. Pokazy podobają się zwłaszcza naszym dzieciom, kto wie, może któreś z nich w przyszłości… Chciałabym, na pewno nie powiem – nie – mówiła pani Natalia.

Przed nami drugi blok pokazów, przed publicznością ponownie wystąpi Łukasz Czepiela. Zobaczymy też grupę Firebirds, która przeleci trzema samolotami EXTRA 330 oraz słowacką grupę Retro Sky Team, która w samolotach w barwach z czasów II Wojny Światowej wykonuje pokazy m.in. na Zlinach, Jakach i Antonowach.

GALERIA:

https://www.facebook.com/pg/podkarpackie.serwissamorzadu/photos/?tab=album&album_id=2399439470108871

Tekst: D. Kozik
Fot. M. Mielniczuk
Wideo: S. Kieszkowski, A. Gorzelak-Nieduży
Biuro Prasowe