Ponad 600 przedstawicieli straży granicznych i przybrzeżnych z wszystkich państw Unii Europejskiej świętowało 28 maja w Arłamowie Europejski Dzień Straży Granicznej i Przybrzeżnej. Gościem tej corocznej konferencji formacji granicznych z krajów UE był marszałek województwa Władysław Ortyl.

Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa granic. Polskiej delegacji przewodniczył Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga. W Arłamowie zjawili się także m.in. wiceminister Renata Szczęch podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej,  Marek Łapiński dyrektor Agencji Frontex Fabrice Leggeri oraz przedstawiciele straży granicznych i przybrzeżnych z państw członkowskich Unii Europejskiej. Delegacji Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej przewodniczył komendant -  gen. bryg. SG Robert Rogoz.

Nasz region jest kluczowy dla kwestii bezpieczeństwa, bo stanowi nie tylko granicę Polski,  ale także Unii Europejskiej. Jako gospodarz regionu jestem dumny z ofiarnej służby naszych pograniczników. W dniu Państwa święta składam serdeczne podziękowania – mówił w Arłamowie marszałek Władysław Ortyl.

Coroczne spotkanie funkcjonariuszy formacji granicznych z UE organizowane jest przez agencję Frontex. W tym roku uczestnicy konferencji dyskutowali m.in. o technologiach cyfrowych w kontekście ochrony granic. Zastanawiali się jak wspierać współpracę międzynarodową w zakresie bezpieczeństwa oraz jak wykorzystać w działaniach nowe technologie. 

Skuteczne zarządzanie granicami zewnętrznymi UE nie byłoby możliwe bez wsparcia ze strony Frontexu. Agencja ma nasze pełne poparcie we wdrażaniu nowego mandatu. Jesteśmy dumni, że znajduje się w Warszawie – powiedziała wiceminister obrony narodowej Renata Szczęch.

W Arłamowie zaprezentowano program ochrony granic krajów strefy Schengen, który będzie rejestrował osoby przy wjeździe i wyjeździe z terenu Unii Europejskiej. Specjalny elektroniczny system pozwoli na kontrolowanie osób w strefie Schengen, np. posiadających wizę. Dzięki temu będzie wiadomo ile osób w danej chwili przebywa na terenie Unii Europejskiej.

Największą atrakcją dla gości z całej Europy były dynamiczne pokazy działań granicznych z udziałem funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału SG, Państwowej Służby Granicznej Ukrainy oraz ekspertów oddelegowanych na Podkarpacie w ramach operacji Frontex. Jeden z epizodów dotyczył pościgu granicznego przy wykorzystaniu psów służbowych, a drugi - zatrzymania grupy groźnych przestępców posiadających materiały wybuchowe.  Zaprezentowano także zadania wspólnego patrolu polsko-ukraińskiego na granicy zewnętrznej Schengen.

Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Biuro prasowe UMWP
Foto mjr SG Elżbieta Pikor BiOSG