Przez trzy dni w Dukli młodzi ludzie modlili się podczas 26. Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej. Uczestniczyło w nim kilka tysięcy osób, w tym również z Ukrainy, Węgier i Słowacji. Wydarzenie jest organizowane na wzór Światowych Dni Młodzieży zainicjowanych przez św. Jana Pawła II.

Spotkanie rozpoczęło się w piątek 12 kwietnia. Jego główną osią była Droga Krzyżowa, której rozważania wsparte były pantomimą. Swoimi doświadczeniami podzielili się także uczestnicy Światowych Dni Młodzieży w Panamie. W sobotę młodzież pracowała wspólnie w grupach, zwiedzała lokalne atrakcje, a także modliła się na granicy polsko-słowackiej w pobliskim Barwinku. Ostatnim dniem spotkania była Niedziela Palmowa i jej obchody. Spotkanie Młodych zakończyła msza święta na stadionie miejskim pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abpa Salvatore Pennacchio, metropolity przemyskiego abpa Adama Szala oraz pozostałych biskupów.

W wydarzeniu wzięli udział Członkowie Zarządu Województwa Podkarpackiego – Maria Kurowska oraz Stanisław Kruczek. Gościem Spotkania Młodych był także Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, który zwracając się do uczestników wydarzenia, powiedział, że w życiu należy szukać odpowiedzi na pytanie, o to co jest „naprawdę istotne".

Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej odbywają się w dni poprzedzające Niedzielę Palmową, pierwsze było w 1994 roku. Za rok miejscem spotkania młodych będzie z kolei Błażowa.

Monika Konopka
Biuro prasowe UMWP
Fot. K. Osóbka-Opoń