logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 19 01

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele rządu w terenie, wzięli udział w obchodach 1053. rocznicy Chrztu Polski. Uroczystości odbyły się przed pomnikiem upamiętniającym Rocznicę Chrztu Polski ustawionym przed gmachem urzędu marszałkowskiego. Samorząd województwa na obchodach reprezentowali: marszałek Władysław Ortyl i członek zarządu Stanisław Kruczek.
 

Uroczystości zostały poprzedzone Mszą Świętą odprawioną w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oo. Bernardynów w Rzeszowie. Po mszy nastąpił przemarsz pod pomnik, gdzie złożono wieńce.

Wspólny wieniec przed pomnikiem złożyli organizatorzy uroczystości: marszałek Władysław Ortyl wraz z członkiem zarządu Stanisławem Kruczkiem i sekretarzem województwa Lesławem Majkutem oraz Adam Pęzioł - prezes Stowarzyszenia Ośrodek Myśli Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy. Wieńce złożyli także: posłowie na Sejm RP Wojciech Buczak i Bogdan Rzońca, a także Roman Jakim, przewodniczący Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” oraz Marek Sitarz, wicestarosta rzeszowski.
Przy tej okazji nie mogło zabraknąć przemówień, które odnosiły się do dziedzictwa chrześcijańskiego państwa polskiego, a także potrzeby i konieczności kontynuacji tego dziedzictwa.
W swoim przemówieniu, marszałek Władysław Ortyl nawiązał do głazu i jego symboliki:
 

Bardzo się cieszymy, że zostało ustanowione święto z okazji Chrztu Polski, że parlament taką inicjatywę podjął, ale można byłoby zadać pytanie, gdzie byśmy się spotkali, gdyby nie inicjatywa prezesa Adama Pęzioła, dzięki któremu ten głaz spoczął przed urzędem marszałkowskim... Ważne, że ten widomy znak 1050. rocznicy Chrztu Polski powstał, on jest w formule tego głazu – skale, na której – można powiedzieć - jest zbudowana nasza tożsamość narodowa – mówił marszałek, jednocześnie nawiązał do symbolicznej daty Chrztu Polski:

Spory historyków, naukowców o miejsce, gdzie to się stało są ważne i będą trwały, ale dla nas ta symboliczna data jest ważna z punktu widzenia jej znaczenia – kontynuował marszałek:

Ważne, aby z tą tożsamością narodową, chrześcijańską, katolicką, która legła u podstaw naszego kraju, pójść także do Parlamentu Europejskiego. Tam naprawdę potrzeba o tożsamości europejskiej i chrześcijańskiej coraz częściej przypominać. Zapomina się o tym podczas obrad, zapomina się budując Muzeum Europy, a także wyznaczając kierunki polityki Unii Europejskiej – dodał.


Wojciech Buczak, poseł na Sejm RP powiedział podczas uroczystości:

Spotykamy się po raz pierwszy w czasie, kiedy Parlament Rzeczypospolitej, bez sporów – co bardzo ważne – ustanowił dzień 14. kwietnia państwowym świętem, świętem które nawiązuje do najważniejszego dnia w wydarzeniach Rzeczypospolitej, bo przecież tego dnia państwo polskie się zaczęło, w momencie przyjęcia chrztu Mieszka I. To wydarzenie nakłada na nas też obowiązek, aby opierać budowę Rzeczypospolitej o te korzenie chrześcijańskie – powiedział poseł.

Adam Pęzioł, prezes Stowarzyszenia Ośrodek Myśli Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy powiedział podczas uroczystości:

Ustawa czyniąca 14 kwietnia dniem Święta Chrztu Polski będzie miała ogromne znaczenie dla kształtowania pewnych postaw następnych pokoleń, a także dla refleksji o naszej tożsamości, bowiem przyszedł taki czas, w którym to, co przez wieki, przez ponad 1000 lat było jasne, znowu się próbuje zakwestionować, wyrugować z przestrzeni publicznej krzyż, wyrugować świadectwa wiary. A to są przecież rzeczy niezwykle istotne. Jeżeli nie przeciwstawimy się temu w sposób stanowczy następne pokolenia być może będą wzrastać już w innej sferze kulturowej, w innym przeświadczeniu o swojej przeszłości – mówił prezes.

Asystę honorową przy pomniku oraz sztandar wystawił Związek Strzelecki „Strzelec” im. Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie. Organizatorami uroczystości byli: Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego i Adam Pęzioł, prezes Stowarzyszenia Ośrodek Myśli Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy.
------------------------------------------------
Chrzest Polski, który datuje się na 966 rok odnosi się do chrztu księcia Polan Mieszka I. Miał on ogromne znaczenie dla tej części europejskiego kontynentu, gdyż dał początek chrystianizacji ziem polskich. Niektórzy uważają go za symboliczne wydarzenie, dające początek państwu polskiemu oraz polskiemu Kościołowi katolickiemu. Po chrzcie Mieszka I nad Wisłę przybywali pierwsi misjonarze. Choć nie wiadomo o nich zbyt wiele, to jednym z pierwszych był Biskup Jordan, który przybył do państwa Polan w 968 roku. Dało to początek szerszej akcji misyjnej prowadzonej pod egidą władcy, którego pomoc materialna i organizacyjna okazała się niezbędna do prowadzenia misji chrystianizacji. Bez pomocy władcy Polan, misja miałaby nikłe szanse na powodzenie.

Tekst i fot.: D. Kozik
Biuro Prasowe UMWP

 

 

Statystyka

Odwiedza nas 793 gości oraz 0 użytkowników.