Wicemarszałek Piotr Pilch uczestniczył w XXIII posiedzeniu Polsko-Słowackiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Transgranicznej. Odbywało się ono w Krakowie i Wieliczce  22 i 23 listopada 2018 r. Posiedzeniu przewodniczyli: podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji RP Renata Szczęch oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Słowacji Rudolf Urbanovič.

Minister Szczęch w wystąpieniu otwierającym podkreśliła rolę Komisji Międzyrządowej oraz bardzo dobrze rozwijającą się współpracę polsko-słowacką.

Intensyfikacja tych relacji jest zauważalna w wielu obszarach – powiedziała wiceminister Renata Szczęch.

Wicemarszałek Piotr Pilch, w imieniu marszałka Władysława Ortyla, współprzewodniczącego Grupy Roboczej ds. Współpracy Przygranicznej Samorządu Terytorialnego, przedstawił w czasie posiedzenie jej prace i działalność. Ostatnie spotkanie Grupy odbyło się w Rzeszowie  18 kwietnia 2018 r. W swym wystąpieniu wicemarszałek Pilch skoncentrował się m.in. na planach dotyczących budowy drogi ekspresowej S-19 na Podkarpaciu, będącej częścią międzynarodowego szlaku transporotowego Via Carpatia. Przedstawił również działania podejmowane przez województwo podkarpackie w celu popularyzowania Strategii Karpackiej. Piotr Pilch mówił ponadto o połączeniach kolejowych w relacji Rzeszów – Medzilaborce – Rzeszów oraz Medzilaborce – Sanok – Medzilaborce, które realizowane były latem w 2017 oraz 2018 roku. Wicemarszałek podkreślił ich wymiar turystyczny. Województwo Podkarpackie założyło w planowanym rozkładzie jazdy na 2019 rok kursy pociągów do miasta Medzilaborce według kształtu, jaki był już realizowany.

Pobyt w Krakowie i Wieliczce był także okazją do spotkania wicemarszałka Pilcha z predsedą Kraju Preszowskiego Milanem Majerským. Podczas spotkania rozmawiano o przygotowaniach do przyszłorocznego Forum Polska-Słowacja, które odbędzie się 25 stycznia w G2A Arena, Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego. Piotr Pilch ponowił ponadto zaproszenie dla władz oraz przedsiębiorców produktów tradycyjnych i ekologicznych Kraju Preszowskiego do udziału w Międzynarodowych Targach Żywności i Produktów Wysokiej Jakości EKOGALA, które odbędą się na Podkarpaciu 7 i 8 grudnia br.

tekst/fot.
Piotr Kwaśniak
Kancelaria Zarządu