Cieszę się, że to wielkie wydarzenie gospodarcze odbywa się że już po raz trzeci na Podkarpaciu i gromadzi tak ogromną liczbę uczestników - powiedział prezydent RP Andrzej Duda inaugurując trzecią edycję Kongresu 590, który odbywa się w podrzeszowskiej Jasionce.

Ponad pięć tysięcy uczestników, przez dwa dni będzie debatować w Centrum Wystawienniczo - Kongresowym G2A Arena o przyszłości polskiej gospodarki. W Kongresie 590 udział biorą między innymi: przedstawiciele polskiego rządu, z premierem Mateuszem Morawieckim, który będzie gościem specjalnym drugiego dnia wydarzenia, samorządowcy, prezesi polskich firm, przedstawiciele małej i średniej przedsiębiorczości i otoczenia biznesu oraz eksperci ekonomiczni i gospodarczy z wielu zakątków świata.

Gości Kongresu 590 powitał gospodarz Podkarpacia, marszałek Władysław Ortyl:

Witam Państwa na Podkarpaciu, które należy do czołówki innowacyjnych regionów w Polsce, gdzie cały czas się rozwijamy, uczymy, tworzymy nowoczesną rzeczywistość. To właśnie dlatego po raz trzeci spotykamy się właśnie w naszym regionie, w Jasionce koło Rzeszowa – mówił otwierając Kongres marszałek Władysław Ortyl.

Marszałek dziękował jednocześnie prezydentowi Andrzejowi Dudzie, za to że to właśnie Podkarpackie  jest miejscem najważniejszej debaty o polskiej gospodarce:

Mogę zapewnić, że jest to właściwy wybór. Podkarpacie stawia kolejne milowe kroki w rozwoju. Budujemy drogi, obwodnice, mosty, linie kolejowe, na inwestycje przeznaczamy miliardy złotych, bo to one wprowadzą nasze województwo na nieznany dotąd etap rozwoju - podkreślał marszałek Ortyl - Wspieramy innowacyjność i przedsiębiorczość.  Firmy sektora lotniczego, motoryzacyjnego i teleinformatycznego tworzą tu laboratoria i centra badawcze. Tradycje lotnicze kontynuujemy tak, że właśnie na Podkarpaciu zlokalizowane jest 90 procent przemysłu tej branży. Wraz z uczelniami prowadzimy Podkarpackie Centrum Innowacji, prototypownię startupów, których znaczenie podkreśla prezydent Andrzej Duda. Właśnie dlatego "Wyższy poziom innowacji" - to znamienne hasło naszej ogólnopolskiej kampanii promocyjnej – o atutach regionu, w którym odbywa się Kongres 590 mówił marszałek Władysław Ortyl.

Prezydent RP Andrzej Duda w swoim wystąpieniu nawiązał do obchodzonej rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz rozwoju gospodarczego okresu międzywojennego:

Ten kongres ma wymiar szczególny, bo odbywa się w szczególnym roku - 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w roku, w którym w sposób szczególny przyglądamy się dziejom naszych ostatnich stu lat, przez pryzmat tego, jak wyglądała i rozwijała się polska gospodarka. Jężeli chcemy dziś do czegoś nawiązywać, to w większości przypadków śmiało możemy powiedzieć, że odwołujemy się do tego najbardziej ambitnego, dynamicznego okresu rozwoju II Rzeczypospolitej, kiedy to dokonywane były reformy przez premiera Władysława Grabskiego i wdrażano plan Eugeniusza  Kwiatkowskiego, którego efektem była budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego i wejście Polski w latach trzydziestych na ścieżkę dynamicznego rozwoju gospodarczego. Mówimy o tym, bo równie dynamicznego rozwoju chcielibyśmy dziś dla Polski – mówił Andrzej Duda, jednocześnie zwracając uwagę na to, że działania zmierzające do rozwoju polskiej gospodarki powinny zaczynać się już w szkole:

Jeżeli mamy rozwijać naszą gospodarkę, jeżeli mamy zrealizować nasze ambicje zapisane w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, budować gospodarkę nowoczesną opartą na innowacyjności, funkcjonującą w zakresie nowych technologii, musimy zaczynać od szkoły, od kształcenia dzieci w tym kierunku, od współpracy ze szkołą a środowiskiem gospodarki, przedsiębiorczości, wprowadzać odpowiednie przedmioty w szkole, programy, po to, byśmy mogli wychowywać młode pokolenia ludzi, przygotowanych do tego, aby odpowiedzialnie i nowocześnie prowadzili biznes – powiedział prezydent.

Po wystąpieniu prezydenta, głos zabrał prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. W swoim przemówieniu zwrócił uwagę na tempo rozwoju polskiej gospodarki:

Polska od pewnego czasu pędzi, jak lokomotywa, budząc zdumienie całego świata. […] Najważniejsze jest to, że rozwój jest zrównoważony, stabilny bez  żadnych nierównowag. Jak to nazwać? Jeśli to nie jest cud gospodarczy, jakaś złota era polskiej gospodarki, to co to jest? – zadał publicznie pytanie profesor Glapiński.

Tuż przed oficjalnym otwarciem Kongresu 590 prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z Janem Partyką, polskim kolekcjonerem militariów i działaczem społecznym. Kolekcjoner zaprezentował prezydentowi szczególny egzemplarz Orderu Orła Białego, odznaczenie  tradycyjnie przyznawane przez polską głowę państwa. Ten konkretny egzemplarz jest jednym z kilkudziesięciu, które zostały wybite w Londynie podczas II wojny światowej, na zlecenie rządu RP na Zachodzie i nigdy nie został nikomu przyznany. Teraz order został przekazany przez Jana Partykę Muzeum Okręgowemu w Rzeszowie, jako uzupełnienie wcześniej przekazanej na rzecz społeczeństwa kolekcji.

Po oficjalnym otwarciu kongresu jego goście mieli okazję wziąć udział w sesji plenarnej, poświęconej odbudowie globalnej równowagi 1918-2018.  Pierwszego dnia uczestnicy wydarzenia biorą udział w kilkudziesięciu debatach, panelach i dyskusjach, które koncentrują się na różnych wielu dziedzinach życia gospodarczego, ekonomicznego, społecznego Polski, w relacji do świata - począwszy od tematu współpracy nauki i biznesu, start-upów, branż strategicznych, po rewolucję w ciepłownictwie i program Mama +.

Tekst: A. Gorzelak-Nieduży, D. Kozik
Fot.: M. Mielniczuk
Wideo: M. Konopka, S. Kieszkowski
Biuro Prasowe UMWP