W przeddzień 11 listopada w Przemyślu jako jednym z siedemnastu miast w Polsce odbył się piknik „Służymy Niepodległej”. Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy Ministerstwa Obrony Narodowej z okazji 100 lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Program pikniku wypełniły między innymi pokazy sprzętu wojskowego – 14 dywizjonu artylerii samobieżnej, 5 batalionu strzelców podhalańskich, 34 batalionu lekkiej piechoty, 1 batalionu czołgów oraz innych służb mundurowych. Obyła się również prezentacja służb mundurowych oraz występ Wojskowej Orkiestry Garnizonowej - 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa i zespołu "Szarotki", który działa w klubie 5 batalionu strzelców podhalańskich w Przemyślu. Na pikniku nie zabrakło także tradycyjnej wojskowej grochówki.

W wydarzeniu wziął udział Członek Zarządu województwa podkarpackiego Piotr Pilch, który odczytał list od Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego oraz Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart.

„Sto lat temu w upadku monarchii austro-węgierskiej nasi przodkowie zaczęli upatrywać nadzieje na niepodległość Ojczyzny. Po raz pierwszy od ponad dziesięciu dekad pojawiła się szansa, by Przemyśl był ponownie miastem polskim. Dzięki rozwadze, mobilizacji wszystkich grup społecznych, a także męstwu i strategicznym rozkazom spełnił się sen wielu pokoleń przemyślan o suwerennej i niepodległej Ojczyźnie. Łączyło i wciąż łączy nas marzenie by nasze miasto ponownie było najjaśniejszą perłą w koronie miast Rzeczypospolitej.” – fragment listu od Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

O godzinie 16:00 na Pikniku w Przemyślu jak i wielu innych miastach w Polsce została odśpiewana Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego czyli „Marsz Pierwszej Brygady”.

Zakończenie pikniku miało miejsce przy Pomniku Orląt Przemyskich, gdzie odbył się uroczysty Capstrzyk Niepodległości.


Daniel Łyszczek
Kancelaria Zarządu